Z podobnej możliwości można korzystać m.in. w Rudzie Śląskiej, gdzie usługę transportową dla osób starszych i niepełnosprawnych – w pełni finansowaną przez miasto – koordynuje lokalna fundacja.

Jak zapowiedział prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, na razie do końca roku, ma zostać udostępniony „busik”, umożliwiający przejazd starszym sosnowiczanom sprzed ich domów do ośrodków zdrowia na terenie miasta i miast ościennych. Chodzi o wyjście naprzeciw potrzebom osób, dla których wyprawa autobusem do lekarza może być zbyt trudna, a których może nie jest stać na taksówkę.

„Będzie się można dostać z domu do instytucji zdrowia - bezpośrednio przed tę instytucję; myślę, że dla osób starszych będzie to ogromne ułatwienie” - uznał Chęciński.

Opłata za przejazd na terenie miasta będzie wynosiła 5 zł w jedną stronę - dla mieszkańców posiadających miejskie karty seniora. Osoby, które nie wyrobiły dotąd takiej karty w magistracie, zapłacą jednorazowo o 2 zł więcej. Przejazd każdego kilometra poza granicami Sosnowca będzie kosztował dodatkową złotówkę.

Bus, zapewniany przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu, ma umożliwiać też przejazd osobom z orzeczoną niepełnosprawnością. Osoba towarzysząca niepełnosprawnemu, pomagająca mu, pojedzie za darmo.

Miasto w najbliższych dniach ma ogłosić numer telefonu, pod którym od rana do przedpołudnia będzie można zamawiać przejazdy na następny dzień. Zamówienie transportu na ten sam dzień będzie możliwe tylko w razie jego ew. dostępności. Bus ma służyć starszym sosnowiczanom we wszystkie dni robocze, w godzinach 7-20.

„Zobaczymy, jak ten pilotażowy model będzie się sprawował. Do końca roku będziemy obserwowali, monitorowali zainteresowanie i zastanowimy się czy mamy tę działalność rozszerzać, czy ewentualnie nie ma zainteresowania tego typu transportem” - zasygnalizował prezydent Sosnowca.

Przypomniał, że w mieście od ponad 10 lat funkcjonuje już busik wożący osoby niepełnosprawne – z przewodnikiem lub opiekunem.

W ub. roku projekt „Dzwonię i jadę”, zakładający bezpłatny transport dla osób po 60 roku życia i niepełnosprawnych, pilotażowo zainicjowała na terenie Rudy Śląskiej tamtejsza fundacja Aktywni My.

Najpierw pilotaż przedsięwzięcia, z którego w ciągu czterech miesięcy skorzystało ok. 2 tys. osób, dofinansowała m.in. zewnętrzna dotacja. Obecnie, od kwietnia br., praktycznie całe koszty pokrywa rudzki samorząd, który przeznaczył na ten cel 100 tys. zł.(PAP)