Na realizowany w mieście po raz czwarty budżet partycypacyjny, kielecki samorząd przeznaczył 5 mln zł. Pula środków została podzielona na dwa rodzaje działań ze względu na ich wartość. Tzw. zadania małe mogą mieć wartość maksymalnie 150 tys. zł, a łącznie ich wartość ma wynieść 1,5 mln zł. Zadania duże, to takie których szacunkowa wartość przekracza 150 tys. zł - w sumie zarezerwowano na nie pulę 3,5 mln zł. Już wiadomo, że miasto będzie musiało dołożyć do projektów prawie milion złotych (950 tys. zł).

Jak poinformował dziennikarzy prezydent Kielc Wojciech Lubawski, w tegorocznym głosowaniu, wzięło udział 52 411 osób, czyli o ponad 3 tys. mniej niż w poprzednim roku.

Kielczanie mogli wybierać spośród 56 „małych” i 22 „dużych” projektów. Zgodnie z wynikami tegorocznego głosowania nad projektami budżetu obywatelskiego, który będzie realizowany w przyszłym roku, najwięcej pieniędzy trafi na inwestycje związane z budową lub przebudową infrastruktury sportowej. Najwięcej zwolenników pośród „dużych zadań” zebrał projekt „Orlik pod dachem” zakładający budowę zadaszenia pneumatycznego na boisku wielofunkcyjnym przy Szkole Podstawowej nr 27 przy ul. Toporowskiego. Inwestycję poparło 7,8 tys. osób.

Innym „dużym” projektem, który zostanie zrealizowany z miejskiej kasy jest także budowa wielofunkcyjnego, zewnętrznego boiska z ogrodzeniem przy Szkole Podstawowej nr 34 oraz zespół boisk sportowych przy zespole szkół przy Alei Legionów. Inwestycje otrzymały niemal identyczne poparcie po 5,1 tys. głosów każda.

„Przyjdzie taki moment, że zrobimy te boiska i inna będzie kreatywność zgłaszających projekty w innych obszarach. Uważam jednak, że to nic złego i że to są dobrze wydane pieniądze” – ocenił Lubawski zapytany o powody popularności projektów sportowych.

W grupie zadań "małych", miejskie pieniądze trafią na realizację 11 projektów wśród których znalazła się m.in. modernizacja mini boiska do piłki nożnej przy ul. Prostej, instalacja monitoringu na Osiedlu Podkarczówka, budowa 30-metrowego krzyża na Bruszni, place zabaw, zewnętrzna siłownia, strefy aktywnej przy klubie seniora oraz parku zabaw dla psów przy skrzyżowaniu ulic Jesionowej i Klonowej.

Prezydent Kielc potwierdził, że w przyszłym roku, budżet obywatelski będzie w mieście kontynuowany. „Nie widzę powodu, żeby nie było” – powiedział.

Na poprzednią edycję budżetu partycypacyjnego władze Kielc przeznaczyły niemal 5,6 mln zł. Wśród 16 inwestycji, które będą realizowane w tym roku, znalazły się m.in. budowa boisk, bezpiecznych przejść dla pieszych i siłowni zewnętrznych. Mieszkańcy wybierali spośród 96 projektów, które przeszły formalną weryfikację. Wszystkich zgłoszono 147. Ważne głosy oddało ponad 56 tys. mieszkańców.

W 2014 r. i 2015 r. w mieście zrealizowano przedsięwzięcia na łączną kwotę 10,5 mln zł – zbudowano lub wyremontowanie boiska szkolne, siłownie zewnętrzne, place zabaw i ścieki rowerowe.

W woj. świętokrzyskim budżety obywatelskie w 2016 r. prowadzą też samorządy Starachowic, Ostrowca Świętokrzyskiego i Sandomierza. (PAP)