Będą wigilijne potrawy, głównie bigos i pierogi, które pomagają przygotować zaprzyjaźnione firmy, przedsiębiorcy. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski złoży życzenia wszystkim mieszkańcom, a biskupi dwóch wyznań: katolickiego i prawosławnego udzielą wszystkim błogosławieństwa.

Wigilia miejska w Białymstoku ma charakter ekumeniczny, bo w mieście i regionie są duże skupiska prawosławnych, którzy Boże Narodzenie obchodzą według kalendarza juliańskiego - 13 dni później niż katolicy.

Szef stowarzyszenia "Droga", werbista ojciec Edward Konkol powiedział w środę na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem miasta, że przygotowywanych jest kilkadziesiąt tysięcy sztuk wigilijnych pierogów, będzie też kilka ton wigilijnego bigosu. Nie zabraknie dzielenia się opłatkiem, kilkanaście chórów katolickich i prawosławnych będzie śpiewać kolędy. Potrzebujący część jedzenia będą mogli zabrać ze sobą.

Truskolaski przypomniał, ze wigilia miejska odbywa się tradycyjnie na Rynku Kościuszki w ostatnią niedzielę przed Bożym Narodzeniem i wszystkich mieszkańców na nią zaprosił. W 2016 r. wypada to na sześć dni przed Wigilią.

Ojciec Konkol powiedział, że coraz więcej ludzi, podmiotów, zgłasza się do pomocy przy organizacji miejskiej wigilii i podkreślił, że nie jest głównym celem wigilii tylko nakarmienie potrzebujących, ale najważniejszy jest duchowy wymiar tego spotkania, kontakt z drugim człowiekiem.

"Bardzo mi zależy na tym, żeby ci ludzie najubożsi doświadczyli tej garści, odrobiny życzliwości, żeby usłyszeli dobre słowo, aby ktoś się z nimi opłatkiem przełamał, ktoś spojrzał im w oczy i się uśmiechnął. Ci ludzie tego nie doznają przez niekiedy lata" - mówił ojciec Edward Konkol.

Podkreślił, że widać z roku na rok, że mieszkańcy Białegostoku przychodzą na wigilię w własnymi garnkami z wigilijnymi daniami, które przynoszą z myślą o innych. "Przychodzą z pierogami, z innymi rzeczami, przynoszą na ten wielki stół, gdzie potem wydajemy ludziom ubogim. Coraz więcej ludzi się angażuje w przygotowanie" - mówił o. Konkol.

 

Stowarzyszenie "Droga" od lat przed każdymi świętami organizuje akcje dobroczynne. W tym roku będzie przygotowanych kilka tysięcy paczek żywnościowych (paczki trafiają do rodzin ustalanych przez gminne ośrodki pomocy społecznej) oraz ok. 1,5 tys. paczek ze słodyczami dla dzieci w regionie. Słodycze można wciąż do "Drogi" przynosić. Akcję można wesprzeć np. datkami za rozprowadzane w sklepach np. świece czy ręcznie wykonywane ozdoby świąteczne.(PAP)