Nowe pojazdy dla komunikacji publicznej zaprezentowano w środę w zajezdni autobusowej Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku. To autobusy marki Mercedes-Benz Citaro o długości 10 metrów (trzy sztuki), 12 metrów (dziewięć sztuk) oraz 18 metrów (dziewięć sztuk), dostarczone przez firmę EvoBus Polska.

Rzeczniczka prasowa gdańskiego ZKM Alicja Mongird wyjaśniła, że pojazdy mają m.in. najnowocześniejszą elektronikę B2E (moduł rekuperacyjny odzyskujący energię hamowania - PAP), przyczyniającą się do znacznej redukcji zużycia paliwa, a tym samym emisji dwutlenku węgla wpływając korzystnie na środowisko naturalne. Oprócz tego, jest pełna klimatyzacja przestrzeni pasażerskiej oraz kabiny kierowcy.

"Nowością i ukłonem w kierunku osób, które korzystają z telefonów komórkowych i tabletów, są zamontowane ładowarki USB" - powiedział zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak.

W wyposażeniu autobusów nie brakuje kamer wewnątrz, jak i na zewnątrz pojazdów. Kierowcy mają możliwość monitorowania stanu ciśnienia w oponach, w kabinie znajduje się lodówka. Są też ułatwienia dla rowerzystów.

Obecnie Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku ma do dyspozycji prawie 250 autobusów.

W 2009 r. do eksploatacji wprowadzono 45 nowych autobusów marki Solaris Urbino 12 i 18, dzięki czemu Gdańsk, jako pierwsze miasto w Polsce, mógł pochwalić się w całości niskopodłogową flotą autobusową. Autobusy Mercedes-Benz są użytkowane w Gdańsku od 1994 roku. Obecnie 44 proc. pojazdów ZKM to autobusy tego niemieckiego koncernu.

Jeden z wysłużonych pojazdów Mercedes-Benz trafił do zabytkowego taboru gdańskiego ZKM, w którym są już Jelcz tzw. "ogórek" z 1976 roku oraz węgierski Ikarus z 1993 roku.(PAP)