Katarzyna Nowosielska

Katarzyna Nowosielska

Redaktor prowadzący sekcję Zdrowie

Od początku kariery dziennikarskiej związana z dziennikarstwem prawnym i ochroną zdrowia. Rozpoczynała pracę w portalu Prawnik.pl w wydawnictwie Infor, skąd następnie trafiła do „Gazety Prawnej”, zajmując się m.in. problematyką prawa gospodarczego i prawa ubezpieczeń. W kolejnych latach pracowała w „Rzeczpospolitej”, w której odpowiadała przede wszystkim za tematykę zdrowia, pisała także o prawie pracy. Współpracowała także z pismami medycznymi tj. „Puls Medycyny” czy „Medical Tribune”. Jest także mediatorem.

Kontakt: K.Nowosielska@wolterskluwer.com

Artykuły autora

Koszty pobytu w zakładzie opiekuńczo-leczniczym określa ustawa

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna

Osoba przebywająca w zakładzie opiekuńczo-leczniczym ponosi koszty wyżywienia i zakwaterowania. Wysokość opłaty ustala kierownik zakładu, ale zgodnie w zasadami określonymi w ustawie. Przepisy precyzują, że wynosi ona 250 proc. najniższej emerytury, ale jednocześnie nie może być wyższa niż kwota odpowiadająca 70 proc. miesięcznego dochodu.

26.07.2022

Jak założyć indywidualną praktykę lekarską

Praktyka lekarska to nic innego jak jak jednoosobowa działalność gospodarcza założona przez lekarza, która pozwala przyjmować pacjentów np. we własnym gabinecie w domu. Jednak lekarz czy dentysta, który chce otworzyć indywidualną praktykę lekarską, musi spełnić szereg wymogów formalnych. Powinien być już specjalistą w danej dziedzinie, wyposażyć gabinet w odpowiedni sprzęt i aparaturę medyczną oraz zawrzeć ubezpieczenie OC.

11.01.2022

Diagności apelują o powrót do prac nad ustawą o ich zawodzie

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych po raz kolejny zaapelowała o przyspieszenie prac zmierzających do uchwalenia nowej ustawy regulującej wykonywanie tego zawodu. Rada wyraziła sprzeciw wobec rażącego, jej zdaniem, opóźnienia w procedowaniu ustawy o medycynie laboratoryjnej. Projekt po raz pierwszy zaprezentowany został ponad rok temu.

30.04.2021

Lekarz może wystawić zwolnienie wstecz, ale nie więcej niż trzy dni

Prawo pracy Opieka zdrowotna

Okres niezdolności do pracy stwierdzony zaświadczeniem lekarskim - co do zasady - może obejmować nie więcej niż 3 dni poprzedzające dzień, w którym zostało przeprowadzone przez lekarza badanie. Przepisy nie określają natomiast wprost maksymalnego okresu niezdolności do pracy przypadającego po dniu przeprowadzenia badania.

24.04.2021

Bez maseczki tylko z zaświadczeniem. Ale lekarz go nie wyda

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Od 11 marca z noszenia maseczki zwolnione są osoby mające zaawansowane schorzenia neurologiczne, układu oddechowego lub krążenia, przebiegające z niewydolnością oddechową lub krążenia. Lekarze nie mają obowiązku wydawać zaświadczeń o tym, że ktoś nie może nosić maseczki ze względu na stan zdrowia, a okazać je trzeba tylko policji lub straży miejskiej. W praktyce przepis może nie zadziałać.

11.03.2021
1  2  3  4  5  6  7  8  9    114