Rojek Socha Patrycja

Artykuły autora

Od 13 czerwca kolejne poluzowanie obostrzeń, od 26 zasady na wakacje

Opieka zdrowotna Koronawirus

Więcej wiernych w kościele, łagodniejsze limity dotyczące liczby osób na koncertach i obiektach sportowych - zapowiedział w czwartek premier. A w piątek ukazało się znowelizowane rozporządzenie w tej sprawie. Poluzowanie obostrzeń dotyczyć będzie też hoteli. Zmiany, które wejdą w życie 26 czerwca, mają dotyczyć wakacji.

11.06.2021

Chęć oszukania na maturze niemoralna, ale udostępnianie czyichś zdjęć karalne

Koronawirus

Zdjęcie w durszlaku lub fotka biustu w zamian za arkusz maturalny? Takie oferty zamieszczano na portalu Wykop i wielu maturzystów się na to nabrało. O ile próba dotarcia do pytań maturalnych nie jest przestępstwem, to dzielenie się z innymi erotycznymi fotkami jakiejś osoby może wiązać się z odpowiedzialnością karną.

11.05.2021

Trudniejsza adopcja nie zapewni dzieciom prawa do rodziny

Prawo cywilne

Według zaprezentowanych w czwartek przez ministra Zbigniewa Ziobro założeń, dziecko – co do zasady – przysposobi małżeństwo. W wyjątkowych wypadkach singiel, ale na pewno nie osoba pozostająca w związku jednopłciowym. W polskim prawie nie ma luki, to zmiany ideologiczne - wskazują prawnicy. Zamiast nich, przydałaby się pilna reforma procedury adopcyjnej.

13.03.2021

Panie Facebooku, a on ją obraża - "ślepe pozwy" raczej nie zadziałają

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Powództwo o ochronę dóbr osobistych będzie można wytoczyć nawet bez wskazywania pozwanego, jego poszukiwaniem zajmie się sąd. Takie rozwiązanie proponuje resort sprawiedliwości w projekcie ustawy o ochronie wolności słowa w internecie. Eksperci są sceptyczni - część z nich obawia się utrudnień dla pracy sądów, inni wskazują, że opłata odstraszy potencjalnych chętnych.

08.02.2021

Szkolne wojny - rodzic kontratakuje

Kadry w oświacie

Dzięki zdalnej edukacji szkoła wkracza w nową erę - już nie "pani uwzięła się" na ucznia, ale coraz częściej rodzice na panią. Podpowiadają i kłócą się o oceny, a w spory z nauczycielami angażują dzieci, którym bez ogródek zdradzają np., że nie ma co słuchać anglistki, bo ta i tak wkrótce zniknie ze szkoły. Niektóre działania rodziców mogą nosić nawet... znamiona przestępstwa.

30.01.2021
1  2  3  4  5  6