Koronawirus nie odpuszcza, hotele są zamknięte. Polskie rodziny nie mają więc jak skorzystać z bonu turystycznego. Między innymi dlatego trwają analizy dotyczące wydłużenia okresu działania bonu turystycznego oraz możliwości realizowania go m.in. w miejscach stanowiących atrakcje turystyczne. Obecnie bon jest ważny do końca marca 2022 r.

Według MRPiT, do tej pory aktywowano 1,1 mln bonów, a zrealizowano - 332 tys.

Jak zapowiedział wiceszef MRPiT Andrzej Gut-Mostowy, powołana przy ministrze rozwoju, pracy i technologii Rada Ekspertów ds. Turystyki będzie postulować rozszerzenie grupy podmiotów, gdzie będzie można płacić bonem turystycznym, oraz wydłużenie okresu jego działania.

Sprawdź w LEX: Czy w oparciu o wskazaną przez POT podstawę prawną OPS jest zobowiązany do udzielenia informacji, czy osobie ubiegającej się o bon turystyczny przysługiwało prawo do świadczenia wychowawczego? >

Czym jest Polski Bon Turystyczny?

Polski Bon Turystyczny to elektroniczny dokument, którym można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Realizowany jest od 1 sierpnia 2020 roku. Bon nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie wynosi 1000 zł.

Czytaj też: Bon turystyczny nie zawsze z automatu >

W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację tzw. ustawy o COVID-19 zawierającą zmiany w ustawie o Polskim Bonie Turystycznym. Ma ona zwiększyć efektywność programu i objąć wsparciem większą grupę przedsiębiorców rejestrujących się w bazie podmiotów przyjmujących płatności bonami.

Sprawdź w LEX: Jak obliczać dofinansowanie z ZFŚS do wypoczynku osób zatrudnionych w przypadku dokonywania płatności bonem turystycznym? >

W pierwszym etapie działania programu świadczenie dotyczyło noclegów w obiektach turystycznych oraz imprez turystycznych z minimum jednym noclegiem, które organizowali operatorzy turystyczni lub organizacje pożytku publicznego. Po zmianach bony będą mogły służyć także do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty. Warunkiem jest objęcie pakietem minimum dwóch usług.

Sprawdź w LEX: Czy usługi, których zakup sfinansowany został częściowo lub w całości za pomocą bonu turystycznego mogą zostać udokumentowane fakturami wystawianymi na podatników? >

Jak wskazuje Polska Organizacja Turystyczna (POT), nowelizacja programu zakłada, że operatorzy turystyczni i organizacje pożytku publicznego mogą dowolnie kompletować pakiety usług, włączając w to m.in.: usługi przewodnickie (zarówno w miastach, jak i na górskich szlakach), przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych. Jak powiedział PAP prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szlachta, bon będzie można wykorzystywać na wycieczki szkolne czy półkolonie.

Sprawdź w LEX: Jak należy ewidencjonować w księgach rachunkowych zapłatę za wczasy przy pomocy bonów turystycznych?  >

 


AM/PAP