Trwają analizy w sprawie wydłużenia terminu na wykorzystanie bonu turystycznego

Koronawirus nie odpuszcza, hotele są zamknięte. Polskie rodziny nie mają więc jak skorzystać z bonu turystycznego. Między innymi dlatego trwają analizy dotyczące wydłużenia okresu działania bonu turystycznego oraz możliwości realizowania go m.in. w miejscach stanowiących atrakcje turystyczne. Obecnie bon jest ważny do końca marca 2022 r.
Według MRPiT, do tej pory aktywowano 1,1 mln bonów, a zrealizowano - 332 tys.
Jak zapowiedział wiceszef MRPiT Andrzej Gut-Mostowy, powołana przy ministrze rozwoju, pracy i technologii Rada Ekspertów ds. Turystyki będzie postulować rozszerzenie grupy podmiotów, gdzie będzie można płacić bonem turystycznym, oraz wydłużenie okresu jego działania.
Czym jest Polski Bon Turystyczny?
Polski Bon Turystyczny to elektroniczny dokument, którym można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Realizowany jest od 1 sierpnia 2020 roku. Bon nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie wynosi 1000 zł.
Czytaj też: Bon turystyczny nie zawsze z automatu >
W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację tzw. ustawy o COVID-19 zawierającą zmiany w ustawie o Polskim Bonie Turystycznym. Ma ona zwiększyć efektywność programu i objąć wsparciem większą grupę przedsiębiorców rejestrujących się w bazie podmiotów przyjmujących płatności bonami.
Sprawdź w LEX: Jak obliczać dofinansowanie z ZFŚS do wypoczynku osób zatrudnionych w przypadku dokonywania płatności bonem turystycznym? >
W pierwszym etapie działania programu świadczenie dotyczyło noclegów w obiektach turystycznych oraz imprez turystycznych z minimum jednym noclegiem, które organizowali operatorzy turystyczni lub organizacje pożytku publicznego. Po zmianach bony będą mogły służyć także do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty. Warunkiem jest objęcie pakietem minimum dwóch usług.
Jak wskazuje Polska Organizacja Turystyczna (POT), nowelizacja programu zakłada, że operatorzy turystyczni i organizacje pożytku publicznego mogą dowolnie kompletować pakiety usług, włączając w to m.in.: usługi przewodnickie (zarówno w miastach, jak i na górskich szlakach), przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych. Jak powiedział PAP prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szlachta, bon będzie można wykorzystywać na wycieczki szkolne czy półkolonie.
Sprawdź w LEX: Jak należy ewidencjonować w księgach rachunkowych zapłatę za wczasy przy pomocy bonów turystycznych? >
AM/PAP