„Szanujemy wyrok czy ustawa jest zgodna z konstytucją, ale jeśli chodzi o ocenę, czy ustawa została prawidłowo zastosowana, to trudno mówić o szacunku, bo to nie jest kompetencja Trybunału” – powiedział w środę minister w „Polsat News”.

Czytaj: TK: zmiany w listopadowej noweli ustawy o TK sprzeczne z konstytucją>>

Jak dodał, „Trybunał jest sądem, sąd to trzecia władza; a trzecia władza też podlega ograniczeniom". "To nie wszechwładza i władza arbitralna, która może wszystko” - dodał.

Minister wskazał, że Trybunał Konstytucyjny ma prawo orzec, czy akt normatywny niższego rzędu, np. ustawa, jest zgodny z konstytucją czy też nie, bo „to sąd, który sądzi prawo”. Trybunał - jak mówił - nie sądzi ludzi, ich czynów i zastosowania prawa w praktyce.

Minister ocenił, że prezydent Andrzej Duda słusznie wstrzymuje się z zaprzysiężeniem trzech osób wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji, bo ich zgłoszenie nastąpiło z naruszeniem prawa. „Ustawę która zdaniem Trybunału jest zgodna z konstytucją, nieprawidłowo zastosowano; a tego już nie może widzieć Trybunał, bo nie może tego zbadać” – powiedział.

Czytaj: Prof. Zoll: prezydent powinien przyjąć ślubowanie 3 sędziów "październikowych">>

Jak dodał, jeżeli sędziowie zostaliby prawidłowo wybrani, prezydent byłby zobowiązany odebrać przyrzeczenie. Przypomniał jednocześnie, że Sejm ocenił proces wyboru i uznał, że parlament poprzedniej kadencji się pomylił.

Dowiedz się więcej z książki
Służąc rządom dobrego prawa. Andrzej Rzepliński w rozmowie z Krzysztofem Sobczakiem
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Zdaniem ministra, specyfika TK polega na tym, że jest bardzo upolityczniony. „Trybunał Konstytucyjny orzeka na podstawie bardzo ogólnych norm, jaką jest konstytucja; liczą się poglądy i przekonania sędziów, a sędziowie wybierani są przez wskazanie partii politycznych” – powiedział Ziobro.

„W naszej ocenie sprawa jest zamknięta; nawet jeśli się to nie podoba sędziom Trybunału Konstytucyjnego” – powiedział. „Mamy bardzo mocne argumenty poparte opiniami biegłych (…), że poprzedni Sejm ustawę niewłaściwie zastosował” – dodał.

Jak zaznaczył, na mocy tamtej regulacji w TK na dziewięcioletnią kadencję 15 sędziów, 14 wskazałaby Platforma Obywatelska. „Czy to demokracja, czy to pluralizm jeśli jedna partia zawłaszcza” – pytał retorycznie minister. (PAP)