Prokurator generalny dodał, że niezbędne będzie wyznaczenie prokuratorów, którzy zajmą się przestępstwami na tle rasistowskim na zasadzie specjalizacji. "W prokuraturach rejonowych w każdym okręgu prokuratury w kraju znany będzie z nazwiska prokurator, bądź dwóch prokuratorów, dostępnych przez całą dobę dla policji, w przypadku kiedy zdarzy się konieczność natychmiastowego reagowania" - dodał. Wskazał, że prokuratorzy ci, wraz z przedstawicielami policji, przejdą specjalne szkolenia i warsztaty.

Seremet zaznaczył też, że brak zdecydowanej reakcji na tego typu przestępczość "może przynieść niepowetowane szkody całemu społeczeństwu i naszemu państwu".

Z kolei szef MSW wyraził nadzieję, że podjęte działania w dalszej perspektywie przyniosą oczekiwane skutki. "Obaj z panem prokuratorem mamy świadomość, że to zjawisko nie zniknie w parę miesięcy. Potrzeba nam czasu i determinacji" - przyznał Sienkiewicz.

Zapowiedziane w zeszłym tygodniu spotkanie Seremeta z Sienkiewiczem dotyczyło współpracy i koordynacji działań prokuratury i policji w ściganiu przestępstw na tle rasistowskim i popełnianych z nienawiści. "Mamy do czynienia ze zorganizowanymi bandami młodych ludzi, którzy znaleźli pewną formę ekspresji w ten sposób. Musimy to zjawisko opanować" - mówił niedawno szef MSW.