Marcin Romanowski (ur. 20 stycznia 1976 w Skrwilnie) jest doktorem nauk prawnych, dotychczas był dyrektorem Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości (od 2016), pełnomocnikiem Ministra Sprawiedliwości ds. Informatyzacji i Cyberbezpieczeństwa oraz ds. Funduszu Sprawiedliwości (od 2018)

Ukończył Liceum Ogólnokształcącego w Rypinie (1995), prawo na WPiA Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (2000) oraz podyplomowe studia prawnicze (Magister Legum, LL.M.) na Uniwersytecie w Ratyzbonie, Bawaria (2002).
Stypendysta Fundacji Konrada Adenauera na Uniwersytecie w Ratyzbonie (2000 - 2002), Greifswald i Uniwersytecie Humboldta w Berlinie (2004-2005). Rozprawę doktorską „Własność w procesie rozliczeń z komunistyczną przeszłością. Studium teoretycznoprawne na przykładzie Niemiec po 1989 roku” obronił w 2008 roku na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Adiunkt w Katedrze Teorii i Filozofii Prawa na WPiA UKSW w Warszawie.

Jak poinformowano, główne obszary zainteresowań badawczych to prawo rozliczeń z przeszłością państw bezprawia, prawo naturalne i niepozytywistyczne koncepcje prawa, teoria prawa globalnego, antropologia prawnicza oraz jej zastosowania w tworzeniu i stosowaniu prawa. Autor publikacji i opracowań naukowych, w tym współautor monografii „O trudnych przypadkach filozofii prawa. Studia z antropologii filozoficznej” oraz „Reprywatyzacja. Problemy teorii i praktyki”.

Marcin Romanowski  jest ekspertem tzw. komisji w sprawie Rywina (2003-2004) i współautorem raportu przygotowanego przez tę komisję. W latach 2005-2007 oraz od 2015 doradca Ministra Sprawiedliwości, brał m.in. udział przy przygotowywaniu nowelizacji ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej, której projekt powstał przy współpracy z kierowanym przez niego Instytutem Wymiaru Sprawiedliwości.

Czytaj: Środowiska prawnicze protestują i przygotowują własne projekty >>