Izba Adwokacka w Łodzi co tydzień prowadzi własną akcję pro bono. W każdy poniedziałek adwokaci w swojej siedzibie przy ul. Piotrkowskiej udzielają nieodpłatnych porad prawnych - rocznie korzysta z nich niemal 1300 osób.

Dodatkowo w ramach ostatnich dwóch edycji Ogólnopolskich Dni Bezpłatnych Porad Adwokackich udzielili w sumie ponad 820 porad prawnych. Jak przyznają adwokaci, najczęściej zgłaszają się osoby w trudnej sytuacji życiowej, których nie stać na to, żeby się utrzymać, a tym bardziej na odpłatną pomoc prawną.

"Do takich osób kierujemy naszą akcję - zgłaszają się one z różnymi sprawami, od nieuregulowanego czynszu i pozwami z tym związanymi, sprawami spadkowymi, rodzinnymi, alimentacyjnymi. Najczęściej są to drobne sprawy z życia codziennego których skutki zaniedbań są bardzo doniosłe dla życia tych osób" - powiedział w czwartek rzecznik Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi Piotr Kaszewiak.

Czytaj: Adwokatura: kolejny sukces akcji Dnia Bezpłatnych Porad>>>

Łódzcy adwokaci w kończącym się roku szkolnym prowadzili także akcję edukacyjną w 12 szkołach. 24 adwokatów poprowadziło lekcje prawa dla młodzieży z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz spotkania z uczniami i ich rodzicami. Rozmawiali z nimi m.in. o prawach i obowiązkach dzieci, odpowiedzialności karnej za czyny dziecka, sprawach związanych z korzystaniem z internetu, prawem autorskim czy pierwszą umową o pracę. "To co robimy wynika z przekonania, że tylko świadomy obywatel jest w stanie korzystać z praw i wolności, które posiada. Chcemy ludziom otwierać oczy jakie mają prawa, jak mogą z nich korzystać i realizować powinność budowania praw i wolności obywatelskich również poprzez edukację" - podkreślił wicedziekan ORA w Łodzi adw. Dariusz Wojnar. Akcja edukacyjna, która prowadzona jest we współpracy z Urzędem Miasta Łodzi, ma być kontynuowana w roku szkolnym 2015/16.

Informacje o bezpłatnych poradach prawnych świadczonych przez Izbę Adwokacką w Łodzi wkrótce mają pojawiać się w autobusach i tramwajach łódzkiego MPK. (PAP)