W środę KE ogłosiła drugi tzw. Annual Growth Survey, czyli priorytety gospodarcze na 2012 r. Są one elementem nowego zarządzania gospodarczego w UE; na ich podstawie oraz krajowych planów reform, KE w czerwcu ogłosi rekomendacje dla poszczególnych krajów. KE oceniła, że kraje zbyt wolno wdrażają działania antykryzysowe i pobudzające wzrost.
Komisarz Szemeta podkreślił podczas konferencji prasowej, że w tym roku po raz pierwszy KE uznała politykę podatkową jako źródło pobudzenia gospodarczego w UE. Oznacza to, że w czerwcowych rekomendacjach KE dla poszczególnych krajów UE mogą znaleźć się zalecenia dotyczące podatków. "Jeśli kraje UE chcą konsolidacji fiskalnej i wzrostu, muszą spojrzeć na swój system podatkowy i muszą to zrobić teraz" - podkreślił Szemeta.
"Budżety potrzebują nowych przychodów, ale natychmiastowe podnoszenie podatków jest nierozsądne, trzeba najpierw sprawdzić, jak poprawić istniejący system: wyeliminować luki oraz zwiększyć bazę podatkową" - powiedział komisarz. Jako przykład podał preferencyjne opodatkowanie samochodów służbowych w 18 krajach UE, co zmniejsza dochody państw aż o 54 mld euro, czyli 0,5 proc. rocznego PKB tych krajów.
"Nie do usprawiedliwienia jest też zbyt niskie opodatkowanie sektora finansowego, gdy zwykli obywatele muszą znosić dużą część skutków oszczędności w krajach UE" - powiedział, nawiązując do chłodno przyjmowanej propozycji KE opodatkowania transakcji finansowych. Komisarz wytknął, że "na stole ministrów finansów krajów UE" wciąż leży propozycja KE wspólnej podstawy opodatkowania dla unijnych firm oraz rewizja dyrektywy o oszczędnościach i propozycja uzgodnień z krajami trzecimi ws. opodatkowania oszczędności unijnych obywateli.
Jak zauważył, zamiast podnosić podatki, kraje UE mogą poprawić ich ściągalność. "Co roku w całej Unii miliardy euro są stracone z powodu unikania płacenia podatków i defraudacji. Trzeba zintensyfikować działania przeciwko tym, którzy unikają płacenia podatków oraz krajom, które im to umożliwiają" - powiedział Szemeta. Dodał, że kraje UE muszą zwiększyć jakość swojej administracji, by ta przeprowadzała lepsze kontrole oraz nakładała sankcje. Szemeta już rozmawia na ten temat z władzami Łotwy, gdzie zjawisko unikania płacenia podatków jest duże.
Zdaniem komisarza konieczne jest skoordynowane działanie krajów UE tak, by oszuści podatkowi nie wykorzystywali luk prawnych między systemami podatkowymi różnych krajów. "Są w UE ludzie, którzy dzięki takim lukom nie płacą podatków w żadnym kraju, a są też tacy, którzy z niewiedzy płacą podatki w dwóch krajach" - powiedziało PAP źródło w KE. Dodało, że pod koniec przyszłego roku KE opublikuje propozycję w sprawie rajów podatkowych. Niewykluczone też, że zaproponuje, by kraje UE nakładały unijne sankcje karne na oszustów podatkowych.

Z Brukseli Julita Żylińska (PAP)