- Obszary ustawowe, nad którymi pracujemy będą miały swoją kolejność kalendarzową. Na pewno na początek pójdzie pakiet dotyczący konsolidacji finansów publicznych, m.in. reguła wydatkowa, zmiany dotyczące podatku VAT, ustawa o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych - powiedział Halicki, który jest także członkiem  parlamentarno-rządowego zespołu pracującego nad jesienną ofensywą legislacyjną. - Do końca września rząd przyjmie założenia budżetowe na przyszły rok, więc dobrze byłoby, żeby te ustawy szły równolegle - podkreślił.
Sekretarz klubu PO Czesław Mroczek powiedział PAP, że w pierwszym po wakacjach parlamentarnych tygodniu sejmowym (21-24 września) Platforma zaprezentuje ramowo założenia jesiennej ofensywy, a w kolejnych tygodniach będzie szczegółowo prezentować - co tydzień lub co dwa tygodnie - poszczególne pakiety ustaw. Klub PO będzie się spotykał z szefami resortów odpowiadających za poszczególne ustawy.
"Będziemy mieli w tej sprawie posiedzenia klubu, myślę, że pierwszym gościem będzie właśnie minister finansów, potem kolejni przedstawiciele resortów - na pewno gospodarki i zdrowia, pewnie spotkamy się z ministrem Michałem Bonim jako z koordynatorem tych prac" - zapowiedział Halicki. Jak dodał, PO zaproponuje też zmiany prawne dotyczące emerytur mundurowych, ale zastrzega, że tempo prac nad nimi będzie inne. "Tu potrzebna jest szersza dyskusja, a kwestia emerytur mundurowych nie ma implikacji budżetowych - będzie dotyczyć przyszłych roczników" - tłumaczył.
Po pakiecie dotyczącym finansów publicznych Platforma przedstawi zbiór ustaw zdrowotnych i deregulacyjnych, a później pakiety społeczny (tu m.in. zniżki dla studentów obiecane w kampanii wyborczej przez Bronisława Komorowskiego) i "powodziowy". Halicki zastrzegł, że ustawy będą spływać do Sejmu stopniowo, niekoniecznie w kolejności wyznaczanej przez prezentowane pakiety. Przykładowo już na pierwszym po wakacjach posiedzeniu Sejmu zostaną złożone do laski marszałkowskiej ustawy: żłobkowa i o opiece zastępczej.
W przyszłym tygodniu zespół rządowo-parlamentarny spotka się z przedstawicielem Kancelarii Prezydenta - będą wspólnie decydować, czy nie wycofać z Trybunału Konstytucyjnego niektórych skierowanych tam przez Lecha Kaczyńskiego ustaw. Nowo wybrany prezydent może wycofać z Trybunału wnioski skierowane tam przez swojego poprzednika. Chodzi m.in. o ustawę o SKOK-ach, Prawo budowlane, a także o nowelę ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli, wprowadzającej do niej audyt zewnętrzny. (PAP)