"Rada Ministrów zna moje stanowisko. Jeżeli uzna argumenty PSL-u, przyjmę to do wiadomości (...)Podporządkuje się decyzji Rady Ministrów. Skoro istnieje taki mechanizm, nie widzę nic złego w tym, że koledzy z PSL chcą z tego skorzystać" - powiedział Gowin w środę dziennikarzom.

Zapytany, czy konsultował swe rozporządzenie z premierem Donaldem Tuskiem, Gowin odpowiedział, że informował premiera o podpisaniu tego rozporządzenia.

"Ale odpowiedzialność biorę całkowicie na siebie. Nie informowałem premiera, kiedy podpiszę rozporządzenie, tylko o zamiarze. Premier, znając kompetencje odpowiednich ministrów, po prostu przyjął to do wiadomości" - powiedział minister sprawiedliwości.

Zgodnie z podpisanym w ubiegły piątek przez Gowina rozporządzeniem 79 małych sądów rejonowych zostanie zniesionych i stanie się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2013 roku. Szef klubu PSL Jan Bury we wtorek zapowiedział, że Pawlak zwróci się do Rady Ministrów o cofnięcie rozporządzenia. (PAP)