-„Skierowałem do Premiera Morawieckiego rozwiązanie dotyczące  opodatkowania nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw prywatnych. Szacowany wpływ do budżetu to 13,5 mld zł, które przeznaczymy na łagodzenie skutków wzrostu cen energii" - napisał na Twitterze wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Na antenie TVP Info minister doprecyzował, że spółki podzielą się połową zysku i wszystkie wyraziły zgodę na takie rozwiązania.

Rozwiązania chroniące samorządy i instytucje wrażliwe przed rosnącymi cenami energii ministerstwo planuje przedstawić na najbliższym posiedzeniu rządu, które zapowiedziane jest na wtorek 27 września.

W opublikowanym w piątek piśmie wicepremier Sasin proponuje wprowadzenie maksymalnej ceny energii na poziomie 618,24 zł/MWh dla tych odbiorców, co jak napisano, stanowi 40 proc. wzrost względem średniej wysokości taryf zatwierdzonych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki dla gospodarstw domowych na rok 2022, dla odbiorów wrażliwych, oraz jednostek samorządu terytorialnego.

Wprowadzenie takiego podatku przedstawiciele rządu zapowiadali już kilka tygodni temu. Eksperci przestrzegają: taka danina nie może wchodzić w życie wstecznie i powinna obciążać tylko dochody spowodowane niecodziennymi okolicznościami. Przeczytaj więcej: Rząd szykuje podatek od nadzwyczajnych zysków niektórych sektorów.