Żaryn podał, że do zatrzymania Jerzego B. oraz Tomasza W., którzy byli członkami zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku od towarów i usług w obrocie elektroniką, doszło w środę w Warszawie i Styrzyńcu k. Białej Podlaskiej (Lubelskie).

Rzecznik zaznaczył, że to kolejne zatrzymania w sprawie, w której straty Skarbu Państwa szacowane są na co najmniej 70 mln zł. Rozbita grupa przestępcza działała w kraju i za granicą - wyjaśnił. W. był przedstawicielem firmy, która pełniła rolę bufora i sprzedawała sprzęty elektroniczne do firmy będącej ogniwem końcowym tzw. brokerem, której przedstawicielem był B.

W nadzorującej tę sprawę Prokuraturze Okręgowej w Zamościu obu mężczyznom postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wyłudzenia podatku VAT. Prokuratura zastosowała wobec nich poręczenie majątkowe - 200 tys. zł dla B. i 150 tys. zł dla W.

W śledztwie dotyczącym tej karuzeli firm, które wyłudzały podatek VAT zarzutami w tej sprawie objęte są 34 osoby - zaznaczył Żaryn.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ par/