"Projekt jeszcze dziś wpłynie do Sejmu" - zapowiedziała w piątek na konferencji prasowej w Sejmie posłanka PiS Marzena Machałek. Wyraziła nadzieję, że nowelizacja zostanie do końca roku przyjęta.
Zaznaczyła, że projekt przygotowywany był wspólnie z resortem edukacji. Uczestnicząca w konferencji minister edukacji Anna Zalewska dodała: "do 31-ego będziemy starali się o podpis prezydenta pod ustawą".
Jak poinformowała Machałek w projekcie znajdzie się zapis, zgodnie z którym dzieci sześcioletnie urodzone do końca sierpnia będą mogły pójść do pierwszej klasy pod warunkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego. Jeśli nie będą go miały konieczna będzie pozytywna opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej. W przypadku dzieci sześcioletnich urodzonych od września do grudnia oprócz rocznego przygotowania przedszkolnego opinia poradni będzie obowiązkowa.
Nowelizacja ma też umożliwić rodzicom dzieci sześcioletnich, którzy w tym roku posłali je do pierwszej klasy ponowne zapisanie ich do pierwszej klasy w przyszłym roku.

Zalewska: godziny karciane znikną 1 września 2016 r.>>

Machałek poinformowała także, że w projekcie znajdą się także zapisy dotyczące nadzoru pedagogicznego, m.in. przywracające kuratorowi prawo weta wobec decyzji samorządów o likwidacji szkół. Minister edukacji ma zaś otrzymać prawo powoływania i odwoływania kuratorów i wicekuratorów oświaty.
W projekcie ma też być przesunięcie o trzy lata do 2019 r. wejścia w życie przepisów nakazujących samorządom przekształcanie oddziałów przedszkolnych w szkołach w przedszkola i w ten sposób utworzenia zespołów szkolno-przedszkolnych. (PAP)

Premier: likwidacja obowiązku szkolnego sześciolatków w ciągu pierwszych stu dni>>