Miasto poinformowało, że wprowadza bon opiekuńczy jako kolejny element programu "Szczecin Przyjazny Rodzinie" - systemu ulg i zniżek wspierających rodzinę. Bon opiekuńczy daje możliwość wyboru rodzicom, na jaką formę opieki nad dzieckiem przeznaczą wsparcie.
"Stwarzamy w Szczecinie przyjazny klimat dla rodzin" - powiedział PAP prezydent Szczecin Piotr Krzystek. "Chcemy wesprzeć rodziców w zapewnieniu ich dzieciom optymalnej, wybranej przez nich opieki" - dodał.
"Rodzice będą mogli dokonać wyboru, czy będzie to legalne zatrudnienie niani, czy dopłata do pobytu dziecka w żłobku niepublicznym, klubie dziecięcym lub u opiekuna dziennego" - podkreślił Krzystek.
Jak dodał, dla rodziców bon opiekuńczy to szansa na szybszy powrót na rynek pracy, natomiast dzieci będą mogły zostać otoczone opieką dostosowaną do ich indywidualnych potrzeb.
Wsparcie dla rodzin ma także pomóc w rozwiązaniu problemu z miejscami w żłobkach - nowy system ma pomóc rozładować kolejki oczekujących na miejsce w żłobkach miejskich.
Jak podkreśliły władze miasta, Szczecin jest pierwszym miastem w Polsce, które wprowadza tego rodzaju pomoc.

Nysa pierwszym miastem, które wprowadza bon edukacyjny>>

Beneficjentami programu będą rodzice posiadający Szczecińską Kartę Rodzinną, mający na utrzymaniu co najmniej dwoje dzieci, w tym co najmniej jedno dziecko w wieku od 13. do ukończenia 36. miesiąca życia. Rodzice powinni mieć zatrudnienie, płacić podatki w Szczecinie i zrezygnować z miejsca w publicznym żłobku.
Wśród innych kryteriów jest też dochodowe - do 1922 zł na jednego członka rodziny.
Wnioski o przyznanie świadczenia można składać od połowy grudnia. Formalnie będą one rozpatrywane od początku przyszłego roku, ale prace nad nimi zaczną się wcześniej, żeby rodzice mogli zapoznać się z formularzami i wcześniej skompletować potrzebne dokumenty.
W budżecie miasta na 2016 r. przeznaczono na bon opiekuńczy 3 mln zł, ale urzędnicy zapewniają, że jeżeli zajdzie potrzeba zwiększenia tej kwoty, to tak się stanie. Nie obowiązuje tu zasada, kto pierwszy ten lepszy - zapewnili urzędnicy.
Bon, obok wsparcia rodzin, ma także przyczynić się też do wzrostu wpływu z tytułu PIT do budżetu gminy, ograniczenia szarej strefy nielegalnego zatrudniania niań i ma przysłużyć się stworzeniu nowych miejsc pracy. Może to też być dodatkowa motywacja do osiedlania się i pozostawania rodzin w Szczecinie. (PAP)

WSA: opłata za przedszkole musi być adekwatna do czasu, który dziecko w nim spędza>>