Miller spotkał się we wtorek w Sejmie z przedstawicielami Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, które jest inicjatorem akcji referendalnej. "Poprzemy wniosek o referendum, rozumiejąc, że jest to sprawa tak poważna, że byłoby dobrze, gdyby wszyscy zainteresowani mogli się wypowiedzieć w takim referendalnym ujęciu" - powiedział szef SLD.
"Przedszkole, które prowadzi zajęcia na właściwym poziomie, lepiej może przygotować dziecko do obowiązków szkolnych niż szkoła w sytuacji, w której przyjdzie do niej sześciolatek" - ocenił Miller.
Jak dodał, ma wrażenie, że Polska szkoła nie jest jeszcze przygotowana, tak jak powinna, na przyjmowanie sześciolatków i że przedszkole lepiej przygotowuje dzieci do obowiązków szkolnych.
Inicjatorzy referendum uważają, że szkoły w Polsce nie są przygotowane na reformę obniżenia wieku szkolnego. W czerwcu br. wraz z wnioskiem o referendum organizatorzy akcji "Ratuj Maluchy!" złożyli prawie 950 tys. podpisów.
Organizatorzy akcji referendalnej chcą, by w referendum obywatele odpowiedzieli na pięć pytań: 1. Czy jesteś za zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków? 2. Czy jesteś za zniesieniem obowiązku przedszkolnego pięciolatków? 3. Czy jesteś za przywróceniem w liceach ogólnokształcących pełnego kursu historii oraz innych przedmiotów? 4. Czy jesteś za stopniowym powrotem do systemu: 8 lat szkoły podstawowej plus 4 lata szkoły średniej? 5. Czy jesteś za ustawowym powstrzymaniem procesu likwidacji publicznych szkół i przedszkoli?
Wniosek ma zostać rozpatrzony na jednym z kolejnych posiedzeń Sejmu.