Kęska podkreślił, że "dzieci to grupa społeczna najbardziej zagrożona i dotknięta ubóstwem, a letni wyjazd jest kosztownym wydatkiem".
Wakacyjna Akcja Caritas - jak przypomniał rzecznik - organizowana jest od ponad 20 lat. Biorą w niej udział wszystkie Caritas diecezjalne w Polsce, zapewniając wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży z ubogich rodzin. Na kolonie wyjeżdżają podopieczni świetlic socjoterapeutycznych i parafialnych Caritas, młodzież objęta programem „Skrzydła” oraz dzieci zgłoszone przez rodziców z ubogich rodzin, dla których wyjazd poza miejsce zamieszkania, bez wsparcia finansowego, nie jest możliwy.
"Rodziców nie stać na takie wyjazdy. Widać to po tym, jak dzieci jedzą, jak są ubrane. Dzieci przyjeżdżają z problemami, jakie trudno opisywać" – powiedział dyrektor ośrodka Caritas w Popowie na Mazowszu ks. Łukasz Nowak.
"Każde dziecko powinno móc przeżyć wakacyjną przygodę. Dzięki temu może nabrać wiary w lepszą przyszłość i przekroczyć granice biedy. Największym naszym problemem jest dziedziczenie ubóstwa" - podkreślił dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz.
Jak poinformował Kęska, diecezjalne Caritas dysponują ponad 50 ośrodkami kolonijnymi, na potrzeby akcji wynajmowanych jest także blisko 100 ośrodków wczasowych. Wakacyjna Akcja Caritas finansowana jest m.in. z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, zbiórek diecezjalnych, darowizn indywidualnych sponsorów i darczyńców oraz dotacji samorządowych.
Rzecznik Caritas poinformował też, że po raz jedenasty na wakacje do Polski, dzięki wsparciu publicznemu, przyjadą dzieci polonijne z Ukrainy, Białorusi i Litwy. 189 dzieci spędzi wakacje razem z rówieśnikami z Polski, ucząc się języka przodków i poznając polskie tradycje. Tegoroczne wyjazd dofinansowany jest z funduszu Kancelarii Senatu RP.
Akcję można wspomóc wysyłając SMS o treści Wakacje pod numer 72052 (koszt całkowity 2,46 zł) lub dokonując wpłaty na konto Caritas Polska z dopiskiem "Wakacyjna Akcja Caritas”. Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526. (PAP)

Dowiedz się więcej z książki

 
Nadzór pedagogiczny w szkole i przedszkolu
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł