"Chciałbym, byście pamiętali, że w szkole nie tylko zdobywacie wiedzę. Uczycie się także koleżeństwa, szacunku, wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. W szkole – przez przebywanie z rówieśnikami, z dziećmi młodszymi i starszymi od siebie, z nauczycielami – uczycie się również odpowiedzialności i tolerancji, stajecie się osobami, na których można polegać" - napisał Michalak.
Rzecznik praw dziecka przypomniał uczniom, że szkoła stawia przed nimi różne wyzwania: czasem łatwiejsze, czasem całkiem trudne. Jego zdaniem, to dobra nauka życiowa. "W ten właśnie sposób uczycie się osiągać cele. To bardzo ważna umiejętność – potrzebna i małym, i dużym. Szczególnie to cenna umiejętność, gdy cele wyznacza się razem, w grupie. A jeszcze bardziej, gdy razem się je osiąga" - zaznaczył.
"Zapewniam Was, że wspólne rozwiązywanie problemów, wspólne realizowanie zadań i wspólne sukcesy są wspaniałym doświadczeniem, które często pamięta się przez lata" - podkreślił.
Przytoczył słowa Janusza Korczaka, patrona 2012 roku: "Nie tak ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko trochę obchodziło, a żeby go coś naprawdę bardzo zajmowało".
"I tego właśnie Wam życzę w nowym roku szkolnym – wspaniałych przeżyć, które warto będzie pamiętać. Wielu ciekawych aktywności, które dają radość i dobrą zabawę. Osiągania sukcesów, z których jest się dumnym. Niech każdy z Was – gdy zaczną się kolejne wakacje – będzie mógł powiedzieć: "To był dla mnie bardzo dobry rok szkolny!" - napisał Michalak. (PAP)

dsr/ ls/