O sprawie informowały w zeszłym tygodniu media. W Szkole Podstawowej nr 27 w Rzeszowie w ramach zorganizowanego tam "Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej" dzieci musiały np. na lekcjach plastyki malować "najpiękniejszy według nich wizerunek Matki Bożej", na informatyce "utworzyć prezentację o Sanktuariach Maryjnych w diecezji", na polskim napisać list do papieża Franciszka, a na muzyce uczyć się śpiewać pieśni maryjne.
"Jest gdzieś granica - ona została oczywiście bardzo mocno przekroczona. Te działania noszą znamiona łamania wolności sumienia i dyskryminacji na tle światopoglądowym" - ocenił Joński na środowej konferencji prasowej.
Według niego, rzeszowska szkoła organizując "Tydzień Kultury Chrześcijańskiej" mogła naruszyć przepisy konstytucji - art. 25, mówiący o tym, że "władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych" oraz art. 53, zgodnie z którym m.in. "każdemu zapewnia się wolność sumienia i religii".
Joński wystosował więc do minister edukacji Krystyny Szumilas interpelację w tej sprawie. Pyta w niej m.in., czy MEN lub kuratorium oświaty podjęli jakiekolwiek działania w związku z wprowadzeniem "Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej" w Szkole Podstawowej nr 27 w Rzeszowie, czy resort posiada informacje o "podobnych zdarzeniach w innych publicznych szkołach na terenie naszego kraju".
Rzecznik SLD pyta też, w jaki sposób urzędnicy MEN "zamierzają doprowadzić do przestrzegania zasady świeckości szkół publicznych w Polsce". "Czy w tej sprawie możliwe jest przygotowanie odpowiednich zapisów prawnych?" - pyta autor interpelacji.
Szef młodzieżówki SLD, Federacji Młodych Socjaldemokratów Grzegorz Gruchalski ocenił, że w polskich szkołach mamy do czynienia nie tylko z dyskryminacją, ale i klerykalizacją. "Mamy nadzieję, że pani minister da nam wyczerpującą odpowiedź na temat tego czy w innych szkołach podobne incydenty miały miejsce" - dodał Gruchalski.

Polecamy: Spór o Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w rzeszowskiej podstawówce