- To poważny przyrost wynagrodzenia zasadniczego - mówił minister edukacji Dariusz Piontkowski - Staramy się dbać także o nauczycieli stażystów, którzy otrzymają dodatkowe świadczenie, dodatek 1000 zł "na start". Ma to pomóc nauczycielom rozpoczynającym karierę w zagospodarowaniu i zakupie pomocy naukowych - mówił szef resortu edukacji.

 

Rozpoczęty staż na kontraktowego na specjalnych zasadach>>

 

Podwyżki do 500 zł

Wysokość podwyżek jak zwykle będzie różna w zależności od stopnia awansu zawodowego.
 

Pensje pedagogów wzrosną:

  • nauczyciel stażysta - 365  zł;
  • nauczyciel kontraktowy - 375 zł;
  • nauczyciel mianowany - 426 zł;
  • nauczyciel dyplomowany - 500 zł.

 

- W przypadku nauczycieli stażystów istotna będzie także rezygnacja z PIT dla osób do 26. roku życia, który obejmie nauczycieli rozpoczynających pracę bezpośrednio po studiach - mówił szef resortu edukacji.

 


Jako rozwiązanie zachęcające do wyboru zawodu nauczyciela przedstawiał też skrócenie stażu do dziewięciu miesięcy, do czego - jak podkreślił minister Piontkowski - doprowadził resort po zawarciu porozumienia z "Solidarnością". Dobór słów jest tu o tyle ciekawy, że zmiana w systemie awansu to przywrócenie przepisów sprzed 2018 r., czyli rezygnacja z rozwiązań, które również wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość.

Czytaj w LEX:

 

Pieniądze z budżetu, ale nie wiadomo skąd konkretnie

Minister zapowiedział także, że samorządy dostaną pieniądze na podwyżki wynagrodzeń pedagogów, będzie można wnioskować m.in. o pokrycie wydatków z rezerwy subwencji oświatowej. Sama subwencja wzrośnie natomiast o miliard złotych, dzięki przesunięciom w budżecie na ten rok. Obecny na konferencji wiceminister finansów Leszek Skiba nie sprecyzował jednak, skąd przesunięte zostaną pieniądze na podwyżkę subwencji.

Czytaj także: Dodatkowy miliard w subwencji na podwyżki dla nauczycieli>>

- To jeden z najwyższych wzrostów subwencji oświatowej w ostatnich latach. Wydzieliliśmy tę kwotę na 1000 zł na dodatki dla stażystów - mówił minister edukacji. Kwoty zostaną wyliczone na podstawie liczby nauczycieli stażystów wpisanych do systemu informacji oświatowej (SIO).