Wcześniej minister edukacji była w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3, który jako jeden z czterech w regionie rozpoczął rok szkolny z tygodniowym opóźnieniem spowodowanym przez starty, które wyrządziła sierpniowa nawałnica.

"Przypomniałam tam o pieniądzach. Nakło będzie potrzebowało milion złotych. Już składają wnioski. W rezerwie 0,4 (subwencji oświatowej) są na to pieniądze i je dostaną. Jednocześnie przypomniałam o 5 milionach na zasiłki, jak również o obozach terapeutycznych. Pan burmistrz zorganizował taki obóz i zapomniał, że może prosić o refundację. Jestem pod wrażeniem kompetencji samorządu i dyrektorów szkół, które ucierpiały i tego, jak poradzili sobie w tej sytuacji" - dodała Zalewska.

Podkreśliła, że samorządowcy z Nakła n. Notecią doskonale wiedzą, że istnieje "słynna" rezerwa i zawsze można z niej skorzystać w sytuacjach nadzwyczajnych. Dodała, że placówki będą miały zrefundowane koszty napraw, które musiały zrobić po nawałnicy.

W wyniku sierpniowych nawałnic zginęło sześć osób. Poszkodowane zostały 62 osoby, w tym 23 strażaków. Uszkodzonych zostało 4,8 tys. budynków, z czego 3,4 tys. to budynki mieszkalne. Ogromne szkody nawałnice wyrządziły w lasach. Z szacunków Lasów Państwowych wynika, że straty wyniosły 7,7 mln m sześc. powalonych drzew oraz 38 tys. ha zniszczonych lasów.

Pod koniec sierpnia minister edukacji podała, że pomocy będą potrzebowały 164 szkoły, a w czterech rok szkolny rozpocznie się z ok. tygodniowym opóźnieniem; na pomoc dla szkół na pomoc dla szkół, które ucierpiały podczas nawałnic, przeznaczono 100 mln zł. Zalewska dodała, że MEN będzie wspierać samorządowców w pomocy dla 25 przedszkoli.

W środę minister edukacji złożyła wszystkim przedszkolakom życzenia za pośrednictwem strony internetowej resortu. Życzyła im by Święto Przedszkolaka było pełne radości i zabawy, a najbliższe miesiące spędzone w ukochanym przedszkolu były wspaniałą przygodą. "Rozwijajcie swoje zainteresowania, uczcie się i z uśmiechem na twarzy poznawajcie otaczający Was świat" - napisała Zalewska. (PAP)