Jak poinformowała rzeczniczka prezydenta Ostrowa, Sylwia Nowicka, HIT jest konkursem gospodarczo-samorządowym. Statuetki przyznaje Agencja Promocyjna Punkt S w Pile. Nagradzane są przede wszystkim firmy. Według Nowickiej, samorządy otrzymują je rzadziej, ponieważ urzędom trudniej niż przedsiębiorstwom jest wdrażać innowacje, takie jak na przykład program e-tornister.

Nowicka wyjaśniła, że pilotażowy program e-tornister doceniono właśnie za innowacyjność oraz za połączenie go z ekologią. W 2011 r. prawie 650 gimnazjalistów klas pierwszych z Ostrowa Wlkp. otrzymało niewielkie tablety z wgranymi podręcznikami, ćwiczeniami i wszystkimi wymaganymi lekturami. Według Nowickiej, to pierwszy w kraju tak kompleksowy program.

„We wszystkich gimnazjalnych bibliotekach są podręczniki papierowe, stanowiące alternatywę dla tabletów. Projekt z tabletami połączony jest z akcją recyklingu i odzysku zużytych płyt CD, DVD, plastikowych korków, tonerów oraz papieru” – zaznaczyła wiceprezydent miasta Marlena Maląg.

Wyjaśniła, że w ramach programu młodzież otrzymała bezpłatnie czytniki z wgranymi podręcznikami i lekturami. Urządzenia te zapewniają również dostęp do zasobów internetu, uczniowie mogą więc korzystać m.in. z Wikipedii. Maląg zaznaczyła, że czytniki zapamiętują ostatnio czytane strony i po otwarciu automatycznie wyświetlają ten sam materiał.

„Uczniowie mogą dodawać w nich zakładki, adnotacje i odręczne szkice, a także uzupełniać informacje wiadomościami znalezionymi w internecie” – powiedziała wiceprezydent.

(PAP)