Tegoroczny festiwal podzielono na trzy główne etapy. Pierwszym będzie organizowana w ramach wydarzenia po raz pierwszy z piątku na sobotę Noc Nauki. W niedzielę odbędzie się tradycyjny Piknik Naukowy na opolskim Pl. Kopernika, a w poniedziałek – Dzień Otwartych Drzwi na opolskich uczelniach. Nie zabraknie atrakcji również w sobotę, kiedy to m.in. wieczorem studenci będą oprowadzać po Opolu, opowiadając - także w obcych językach - o jego atrakcjach.
Noc Nauki zacznie się w piątek od debaty „Od pomysłu do przemysłu, czyli marzenia do wdrożenia", w ramach której przedstawiciele uczelni i biznesu porozmawiają o współpracy nauki z regionalnym biznesem. Tuż po niej ma się odbyć projekt dotyczący obrazu kobiety i mężczyzny w świecie kultury i nauki, w ramach którego zaplanowano m.in. wystawę dotyczącą kobiecych strojów od starożytności do współczesności.
Jedną z atrakcji nocy z piątku na sobotę ma być również recytacja wierszy, których tematem jest fizyka. „Niewiele osób pewnie wie, że wśród poetów jest właśnie wielu fizyków” – powiedziała koordynator ds. organizacji festiwalu z ramienia Uniwersytetu Opolskiego dr Katarzyna Książek. Zapowiedziała też, że w ramach Nocy Nauki na wyspie Bolko w Opolu odbędzie się łowienie owadów świecących w ciemności, można będzie korzystać z obserwatorium astronomicznego w akademiku Niechcic i mobilnego planetarium.
Z kolei ekonomiści stworzą mapę ekonomiczną Opola. Będą również doświadczenia chemiczne, pokaz wyładowań oraz różnych sposobów rozszczepiania światła, a dzięki temu, że jedną z instytucji, które włączyły się do organizacji festiwalu w tym roku jest 10. Opolska Brygada Logistyczna w piątkową noc będzie też można zobaczyć świat przez noktowizor.
„W związku z tym, że udało się zorganizować Noc Nauki, możemy w tym roku pokazać wiele doświadczeń, które efektowne są właśnie po zmroku” – dodała dr Katarzyna Książek.
Atrakcje w ramach Nocy Nauki przygotowała też Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie. Rzecznik tej uczelni Bartosz Bukała wymienił, że na piątkowo-sobotnią noc zaplanowano m.in. naukę gry w bule, literacką noc języków, czyli czytanie poezji i prozy w językach obcych, pokaz robotów konstruowanych przez studentów nyskiej uczelni oraz mapping na nyskiej katedrze, który będzie też można samodzielnie tworzyć.
„Będą też wykłady, np. o pułapkach w umowach pożyczek i kredytów czy o bezpiecznym stosowaniu kosmetyków” – dodał Bukała.
Z kolei podczas niedzielnego Pikniku Naukowego na Pl. Kopernika w Opolu będzie tradycyjnie już możliwością obserwowania doświadczeń m.in. fizycznych czy chemicznych prezentowanych przez studentów i wykładowców. Zaplanowano m.in. badanie autentyczności próbki złota, pokaz ziół mających zastosowania magiczne czy składanie orgiami z różnego rodzaju druków urzędowych.
„Będzie też wóz strażacki, z którego na wysięgniku będzie można obejrzeć panoramę Opola oraz wóz, w którym będzie można zbadać skład powietrza” – wymieniła dr Książek.
Rzecznik Uniwersytetu Opolskiego Marcin Miga wyjaśnił, że festiwal ma popularyzować i upowszechniać osiągnięcia naukowe i techniczne przedstawicieli środowisk akademickich. „Jego uczestnicy będą mieli okazję np. zapoznać się z korzyściami płynącymi z badań naukowych prowadzonych na Opolszczyźnie” – powiedział.
W organizację tegorocznego Opolskiego Festiwalu Nauki włączyło się w sumie osiemnaście instytucji, prócz opolskich uczelni także muzea, Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji i Park Naukowo Technologiczny. Festiwal został dofinansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Szczegółowy program XI Opolskiego Festiwalu Nauki znajduje się na stronie: www.festiwal.po.opole.pl (PAP)