Senat do godz. 3 nad ranem w piątek debatował nad reformą oświatową. Po przerwie, w piątek rano minister edukacji odpowiadała na głosy senatorów, które padły w debacie nad reformą. Przekonywała, że polska szkoła po reformie będzie szkołą XXI wieku: wzmacniającą wychowanie, innowacyjną, przywracającą wolność nauczania, jednozmianową, z mniejszymi oddziałami.
Przeciwko reformie jest m.in. Związek Nauczycielstwa Polskiego. Wiceprezes ZNP Krzysztof Baszczyński zarzucał w czwartek, że reforma zniszczy 17 lat dorobku polskiej edukacji i jedyne, co pozostaje to apel do prezydenta, by ustawy nie podpisywał.

Zalewska do Senatorów: polska szkoła wkroczy w XXI w.>>

Senackie komisje: Nauki, Edukacji i Sportu oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej w czwartek rekomendowały Senatowi przyjęcie rządowych ustaw reformujących system szkolny bez poprawek. O odrzucenie ustaw wnioskują senatorowie PO.
Zgodnie z przygotowanymi przez rząd ustawami: Prawo oświatowe i Przepisy wprowadzające prawo oświatowe zlikwidowane zostaną gimnazja, przywrócone będą 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea i 5-letnie technika, a w miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe. Zmiany rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018. (PAP)

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Prawo Oświatowe
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów