We wtorek na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się gala finałowa. Pierwsze miejsce wśród licealistów zajął Patryk Kowalczyk z I LO w Sieradzu, a wśród gimnazjalistów - Wiktor Szadowiak z Publicznego Gimnazjum nr 8 w Łodzi. Obaj otrzymali notebooki ufundowane przez rektora uczelni.

W konkursie wzięli udział uczniowie z 83 szkół w regionie, którzy najpierw wystartowali w etapie szkolnym. Najlepsi rozwiązywali zadania finałowe na terenie Uniwersytetu Łódzkiego.

Organizatorów zaskoczyła duża liczba uczestników konkursu (w sumie 1432 osoby), choć województwo łódzkie - jak przyznają - nie słynie z sukcesów na olimpiadach i maturze z matematyki.

"Jest to przybliżenie matematyki naszym młodszym kolegom, ale już matematykom, ale także pokazania im, że matematyką można się doskonale bawić, a my nie jesteśmy tacy straszni na uczelni" - powiedział PAP dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego prof. Ryszard Pawlak.

Uczestnicy konkursu zgodnie przyznawali, że matematyka jest przydatna i bardzo interesująca, a pociąga ich w niej konieczność logicznego myślenia. Organizatorzy konkursu liczą, że dzięki takim m.in. inicjatywom matematyka stanie się bardziej popularna wśród młodych ludzi.

"Widzimy już coraz większe zainteresowanie matematyką, o czym świadczy fakt, że mamy coraz więcej kandydatów na studia" - podkreślił prof. Pawlak.

Twórcą konkursu jest dr Andrzej Rychlewicz, a jego organizatorami Wydział Matematyki i Informatyki oraz Liceum Ogólnokształcące Uniwersytetu Łódzkiego im. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Współorganizatorem konkursu dla gimnazjalistów jest Łódzki Kurator Oświaty. (PAP)