Jednak opóźnienia przy rozpoczęciu roku
- Trzy szkoły w powiecie nakielskim zainaugurowały dzisiaj rok szkolny. Mamy jeszcze jedną placówkę w Lubiewie (pow. tucholski), gdzie dzieci wrócą do nauki jutro. Ten termin moim zdaniem zostanie zachowany - powiedział dyrektor wydziału organizacyjnego kuratorium oświaty w Bydgoszczy Andrzej Sobieszczański.
Przedstawiciel kuratorium poinformował, że rozmawiał z przedstawicielami szkół oraz burmistrzem Nakła i wszystko przebiegło zgodnie z planem.
- Tylko w Szkole Podstawowej nr 2 w Nakle będzie taka sytuacja, że część dzieci będzie dowożona na lekcje w inne miejsce. Klasy 0-3 będą miały przez pewien okres zajęcia w dawnym Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4. Klasy siódme jadą na tydzień na zieloną szkołę, a pozostałe będą miały zorganizowane lekcje w tych salach, które ocalały po nawałnicy - dodał Sobieszczański.

Jego zdaniem, nic nie zagraża realizacji programu nauczania w tych szkołach. Poza SP nr 2 rok szkolny 2017/2018 rozpoczął się w poniedziałek także w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w tym samym mieście oraz Zespole Szkolno-Przedszkolny w Potulicach. Łącznie w tych placówkach uczy się ok. 1,5 tys. dzieci.
- Nie udało nam się jeszcze usunąć wszystkich szkód po nawałnicy. Sądzę, że do końca września będą się jeszcze odbywały prace remontowe w sali gimnastycznej i całym zapleczu. W piątek, po kolejnych opadach deszczu, w nowym miejscu dach zaczął przeciekać. Konieczne było wstrzymanie prac remontowych, zanim firma dekarska się nie zjawi i nie pokryje dachu papą. Obecnie trwają prace w korytarzu prowadzącym do szatni i magazynku sprzętu sportowego - powiedział dyrektor ZSP w Potulicach Jacek Kiersznicki, w którym uczy się 220 osób.

MEN deklaruje pomoc
- 164 szkoły będą potrzebowały naszej pomocy, nie są to duże zdarzenia. Największe są na Dolnym Śląsku, tam jest prawie 180 tys. strat w jednej ze szkół – powiedziała minister podczas konferencji w Zespole Szkół w Nowej Cerkwi w Pomorskiem. Jak dodała, MEN będzie wspierać samorządowców w pomocy 25 przedszkolom.
- Przedszkole, przypominam, jest zadaniem własnym gminy – dodała. Wsparcie otrzymają też, jak przekazała, cztery placówki oświatowe. Minister poinformowała, że straty najczęściej wynikają m.in. z zalań, podtopień, urwanych elementów dachów i zniszczeń sal. W pierwszej połowie sierpnia nad Polską przeszły nawałnice, które spowodowały znaczne zniszczenia.(PAP)

LEX Prawo Oświatowe
Artykuł pochodzi z programu LEX Prawo Oświatowe
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami