We wtorek uczniowie pisali egzamin z wiedzy humanistyczne, w środę - z wiedzy matematyczno-przyrodniczej.
Jak powiedział dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik, jest spokojnie, do CKE nie dotarły sygnały o jakichkolwiek nieprawidłowościach, które mogłyby wpłynąć na przeprowadzenie egzaminu.
Egzamin z języka obcego przeprowadzany jest na dwóch poziomach. Najpierw rozpoczął się test na poziomie podstawowym. Na rozwiązanie zadań uczniowie mają 60 minut (dyslektycy 80 minut). Po przerwie - o godz. 11. rozpocznie się test na poziomie rozszerzonym. Potrwa on 60 minut (dla dyslektyków 90 minut). Egzamin na poziomie rozszerzonym będzie zdawać tylko część uczniów - ci, którzy w gimnazjum kontynuują naukę danego wybranego języka obcego rozpoczętą w szkole podstawowej.
Uczniowie mieli do wyboru sześć języków: angielski, niemiecki, rosyjski, francuski, hiszpański i włoski.

Egzamin gimnazjalny 2015: część matematyczno-przyrodnicza przebiegła spokojnie>>

Największa grupa gimnazjalistów - 85 proc. - zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym, a 80 proc. zdających przystąpi również do egzaminu z tego języka na poziomie rozszerzonym.
Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka na poziomie podstawowym przystąpi 12 proc. gimnazjalistów, a do egzaminu na poziomie rozszerzonym – prawie 4 proc. Pozostałe języki wybrało mniej niż po jednym procencie uczniów.
Arkusze z zadaniami rozwiązywanymi przez uczniów w czwartek po południu na swojej stronie internetowej opublikuje Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne.
Prace zostaną zakodowane; sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych. Wyniki egzaminu uczniowie poznają 19 czerwca. (PAP)

 

Egzamin gimnazjalny 2015: na polskim m.in. opowiadanie o podróży>>