O znaczeniu funduszy europejskich dla obecnego i przyszłego rozwoju Opolszczyzny, roli regionów w zjednoczonej Europie i o polskiej prezydencji dyskutowali uczestnicy zorganizowanego we wtorek na Uniwersytecie Opolskim Dnia Europejskiego.

Dzień Europejski w ramach polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej zorganizowano na Uniwersytecie Opolskim pod patronatem przewodniczącego parlamentu europejskiego, Jerzego Buzka.

Dzień Europejski to jest element przekonania nas wszystkich w regionie, w szczególności młodych, że jesteśmy w Unii Europejskiej, jesteśmy we wspólnocie wartości i zasad. Warto to pielęgnować, bo - młodzi tego nie pamiętają - kiedyś granice dzieliły i nie było możliwości swobodnej wymiany myśli - powiedział PAP marszałek Opolszczyzny, Józef Sebesta, współorganizator imprezy.

Zaznaczył, że to dzisiejsi studenci za kilka lat będą decydować o tym, jak będzie się rozwijać Polska. Jesteśmy w momencie, w którym Polska się modernizuje. Cała Europa widzi, że doganiamy +starą Unię+. Chodzi o to, żeby ten trend utrzymać. A o tym będą decydować młodzi. Oni za 5-10 lat przejmą władzę i będą decydować o tym, jak Polska się będzie rozwijać - uznał Sebesta.

W swoim wystąpieniu marszałek mówił o wykorzystaniu przez region pieniędzy z funduszy europejskich, i znaczeniu polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. To czas przygotowania przez Komisję Europejską przyszłego wieloletniego budżetu Unii i określenia kierunków, w jakich będzie rozwijać się wspólnota w kolejnej perspektywie finansowania - wyjaśnił.

Sebesta zapowiedział, że jednym z priorytetów działania władz samorządowych będzie podnoszenie warunków życia i kształcenia młodzieży w regionie, w czym wielką rolę odgrywa przemyślane wydawanie funduszy europejskich.

Dzisiaj Polska jest największym beneficjentem wsparcia w ramach polityki spójności. Co piąte euro z budżetu unijnego przeznaczonego na jej realizację trafia do Polski. I to w dużej mierze dzięki efektywnemu korzystaniu z funduszy unijnych uniknęliśmy kryzysu w latach 2008-2010 - ocenił marszałek.

Przez cały wtorek w nowym - wybudowanym dzięki funduszom unijnym - Studenckim Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego można było oglądać stoiska promocyjne organizacji i instytucji koordynujących i korzystających z unijnego wsparcia.

W ramach imprezy swoje osiągnięcia - projekty zrealizowane dzięki funduszom z UE - prezentowały opolskie uczelnie, urzędy pracy, Urząd Miasta Opola, organizacje pozarządowe i stowarzyszenia. Można też było obejrzeć materiały filmowe, promujące wykorzystanie funduszy europejskich w regionie.(PAP)

jsz/ hes/