Zmienia się rozporządzenie ws. szczegółowego zakresu danych dziedzinowych gromadzonych w systemie informacji oświatowej oraz terminów przekazywania niektórych danych do bazy danych systemu informacji oświatowej. Zmiany dotyczą m.in. danych o nauczycielach.

 

UODO: Dane o strajkujących nauczycielach nie mogą trafiać do systemu>>

 

Więcej informacji o zwalnianym nauczycielu i przyczynach nieobecności

Poszerzono zakres zamieszczanych w SIO informacji o nauczycielach, z którymi szkoła rozwiązuje umowę. W systemie znajdą się również informację o rozwiązaniu stosunku pracy:

  • w związku z uzyskaniem negatywnej oceny pracy dokonanej w trybie i na zasadach określonych w art. 6a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2018 r. poz. 967, z późn. zm.), 
  • w związku z cofnięciem skierowania do nauczania religii w szkole, nieusprawiedliwionego niezgłoszenia się nauczyciela na badanie okresowe lub kontrolne (art. 23 ust. 4 pkt 2 i ust. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r.  – Karta Nauczyciela).

 

Podobnie z danymi o przyczynach nieobecności pedagoga w pracy - będzie ich więcej. W SIO umieszczane będą informacje o tym, że nauczyciel nie prowadził zajęć w związku z:

  •     zwolnieniem od pracy w związku ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem do lat 14 (art. 67e ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela),
  •     urlopem szkoleniowym (art. 103(1) § 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy),
  •     zwolnieniem od pracy, o którym mowa w § 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (urlop okolicznościowy).

 

Uchylono natomiast przepis dotyczący gromadzenia danych na temat jednorazowego zasiłku dla nauczyciela na zagospodarowanie.

 

Dane o WDŻ w świetlicy

Zmienia się również przepis określający zakres danych dotyczących liczby uczniów objętych pomocą psychologiczno-pedagogiczną. Do SIO wpisywane będą informacje o tym, ilu z tych uczniów posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Gromadzenie tych danych ma na celu ewentualne objęcie zwiększonym finansowaniem także tych uczniów, którzy korzystają z takiej pomocy, a nie posiadają orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.

Zobacz nagranie szkolenia online: Jakie dane należy przekazywać do SIO po zmianach w 2019 r.? >

Nie masz dostępu do tego materiału? Tu dowiesz się, jak go uzyskać >

Rozporządzenie poszerza także zakres zbieranych danych o liczbę uczniów korzystających ze świetlicy szkolnej według klas oraz uczestniczących w zajęciach wychowania do życia w rodzinie. Informacje będą gromadzone według klas, do których uczniowie uczęszczają oraz w przypadku zajęć wychowania do życia w rodzinie dodatkowo według płci.

Sprawdź w LEX Prawo Oświatowe:

Czy nauczyciel ma obowiązek pisemnego wyrażenia zgody na pozyskiwanie danych osobowych z bazy głównej SIO? >

Jakie składniki wynagrodzenia pracowników starostw lub gmin zajmujących się oświatą podaje się w SIO? >

Czy naczelnik wydziału edukacji może nakazać dyrektorom szkół wypełnienie nowego SIO od 2013 roku? >