"Wiemy, że organa spółki pracowniczej zajęły się tą sprawą i taka oferta jest przygotowywana. Zarząd Spółki Chemia-Puławy poinformuje o ofercie do piątku 22 czerwca" - napisano w komunikacie.

W poniedziałek rano Synthos wezwał do sprzedaży 19 mln 115 tys. akcji, czyli 100 proc., Zakładów Azotowych Puławy, oferując 102,5 zł za akcję do 20 lipca i 98,77 zł za akcję od 21 lipca. Zapisy będą przyjmowane od 9 lipca do 7 sierpnia 2012 r.

Jak poinformował PAP przewodniczący Społecznego Związku Zawodowego Zakładów Azotowych Puławy Leszek Lewicki, we wtorek odbyło się posiedzenie rady nadzorczej spółki pracowniczej, zwołano też posiedzenie zarządu, który podjął uchwały o rozpoczęciu prac nad kontrofertą.

Związki rozpatrują różne warianty finansowania inwestycji.

"W grę wchodzi powielenie modelu dywidendowego, podobnie jak proponowaliśmy w przeszłości, ale również poszukiwanie inwestorów strategicznych bądź kredytowanie" - powiedział.

W listopadzie 2010 roku spółka pracownicza Chemia-Puławy złożyła ofertę wiążącą na 50,67 proc. pakiet akcji ZA Puławy, za który chciała płacić w rocznych ratach z dywidend ZAP z lat przyszłych przez dziesięć lat. Spółka miała wówczas zaoferować Skarbowi Państwa premię za możliwość spłaty w ratach.

"Na razie jest zbyt wcześnie na podawanie konkretnych rozwiązań. Jeśli ministerstwo będzie zainteresowane naszą propozycją, zaproponujemy kilka wariantów" - powiedział Lewicki. (PAP)

morb/ jtt/ pad/