„Jestem naprawdę zdecydowany, aby rozpocząć następną turę (...) podwyższania wieku dla mundurowych, (...) przez (...) bezpośrednie, proste włączenie ich do systemu powszechnego. Przecież jeżeli kasjerka w Tesco oszczędza na swoją emeryturę w systemie powszechnym, to dlaczego nie ma policjant albo wojskowy?” – pytał Rostowski w RMF FM.

„Ja się bardziej boję ekspedientki w Tesco niż zdyscyplinowanego i bez wątpienia patriotycznego żołnierza czy policjanta”- dodał.

W ocenie Rostowskiego 2012 r. będzie „na pewno rokiem, kiedy dług publiczny spadnie w relacji do PKB, bardzo znacząco”. „Jest nawet szansa, że w tym roku relacja długu do PKB nie tylko, że nie przekroczy 55 proc., ale spadnie poniżej 50 procent” – powiedział.

W ocenie ministra dwa-trzy kolejne lata będą tymi, w których wzrost gospodarczy przyspieszy, a dług publiczny znacząco spadnie. „Więc jesteśmy - pierwszy raz mogę to powiedzieć - na dobrej drodze. Oczywiście dalej zagrożenia w strefie euro istnieją” – podsumował.

Zgodnie z przyjętym w piątek przez rząd projektem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wiek emerytalny zostanie podniesiony do 67 lat dla kobiet i mężczyzn - od 2013 r. Co cztery miesiące ma być podwyższany o jeden miesiąc. Oznaczałoby to, że z każdym rokiem na emeryturę przechodzić będziemy o trzy miesiące później.

Projekt przewiduje też możliwość przejścia na wcześniejszą, częściową emeryturę. Prawo do takiego świadczenia miałyby kobiety 62-letnie, które mają co najmniej 35-letni staż ubezpieczeniowy (uwzględniający okresy składkowe i nieskładkowe) oraz mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat z co najmniej 40-letnim stażem ubezpieczeniowym.

Podczas piątkowego posiedzenia rząd przyjął także nowe regulacje dotyczące emerytur mundurowych. Głównym założeniem propozycji opracowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych jest wydłużenie aktywności zawodowej m.in. policjantów i żołnierzy. Będą oni mogli przejść na emeryturę po 55. roku życia pod warunkiem, że przepracowali co najmniej 25 lat. (PAP)

aop/ amac/ jra/