Wiceminister spraw wewnętrznych Adam Rapacki uważa, że reforma emerytur mundurowych powinna zostać przeprowadzona jak najszybciej. Realny czas na przygotowanie i wdrożenie projektu ustawy to początek 2012 roku - zapowiedział we wtorek wiceszef MSW.

Rozmowy ze stroną związkową na temat zmian w emeryturach, polegających m.in. na wydłużeniu aktywności zawodowej funkcjonariuszy i żołnierzy, rozpoczęły się w grudniu 2010 roku. Pod koniec sierpnia, ze względu na toczącą się kampanię wyborczą, rozmowy związkowo-rządowego zespołu zostały jednak zawieszone.

Za chwilę wznowimy prace zespołu tak, by te propozycje padły w konsensusie, chociaż nie będzie łatwo, bo wiadomo, że istotą tych zmian jest to, aby wydłużyć aktywność zawodową funkcjonariuszy i żołnierzy. Do tego muszą się oni przygotować i muszą mieć świadomość, że taka jest konieczność i możliwości finansowe państwa - powiedział dziennikarzom Rapacki.

Pytany, w jakim czasie chciałby zakończyć rozmowy ze stroną związkową, Rapacki odparł: Teraz ten czas będzie zdecydowanie krótszy, bo deklaracje premiera są szybkie i myślę, że teraz jest czas działania i podejmowania szybkich decyzji.

Początek przyszłego roku to może być ten realny czas, kiedy projekt ustawy będzie gotowy, uzgodniony, skonsultowany i wdrożony - powiedział wiceszef MSW.

18 listopada minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki zapowiedział w rozmowie z PAP, że jednymi z pierwszych zagadnień, którymi będzie chciał się zająć, jest m.in. przyspieszenie reformy emerytur służb mundurowych i kwestie dotyczące bezpieczeństwa.

Jak dotąd strony porozumiały się co do tego, że nowe zasady mają objąć osoby wstępujące do służby i że funkcjonariusze mają nabywać prawo do emerytury po 25 latach służby, a nie tak jak dziś - po 15 latach.

W toku prac strona rządowa zaproponowała, aby nowo wstępujący do służby nabywali uprawnienia emerytalne po przepracowaniu 25 lat i po ukończeniu 55. roku życia.

Związkowcy nie zgadzają się jednak z tą propozycją. Są w stanie zaakceptować wariant - 25 lat służby i po ukończeniu 50. roku życia.

Podczas expose premier Donald Tusk zapowiedział podwyżki od lipca 2012 r., po ok. 300 zł dla każdego policjanta i każdego żołnierza. Powtórzył także, że będą zmiany dotyczące wstępujących do służb mundurowych od początku 2012 roku. Według szefa rządu mundurowi powinni przechodzić na emeryturę po 25 latach służby i osiągnięciu 55. roku życia.

Obecnie emerytura mundurowa przysługuje po 15 latach służby bez względu na wiek. Zależy od wysokości ostatniej pensji oraz dodatków i nagród rocznych. Po 15 latach służby wynosi ona 40 proc. ostatniej pensji i za każdy dodatkowy rok rośnie o 2,6 proc. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc. pensji. (PAP)

gdyj/ malk/ gma/