Centrum Spotkania Kultur ma powstać w śródmieściu Lublina w miejscu nieukończonego od ponad 30 lat potężnego gmachu teatru, nazywanego przez lublinian „teatrem w budowie”.


Marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman zapowiedział w piątek, że umowa z wykonawcą powinna być podpisana w październiku i wkrótce po tym budowa ruszy. „Pomnik bezradności naszego miasta zniknie w ciągu trzech lat” – powiedział Hetman na konferencji prasowej.

Zwycięskie konsorcjum było jednym z trzech oferentów, którzy złożyli propozycje cenowe w przetargu ograniczonym ogłoszonym przez zarząd województwa lubelskiego. Jego oferta okazała się najniższa.

Inwestycja będzie kosztowała ponad 201 mln zł brutto. 85 proc. kosztów sfinansowanych zostanie z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Pozostałe koszty zostaną pokryte z budżetu województwa i miasta.

Powierzchnia użytkowa przyszłego Centrum będzie mieć ok. 26,5 tys. metrów kwadratowych. Ma tu być nowoczesna, wielofunkcyjna sala widowiskowa na 1200 miejsc, w której można będzie organizować koncerty, spektakle teatralne i operowe. Będzie też sala kinowa dla 170 widzów oraz sala kameralna na 200 miejsc. Zaplanowano także kino letnie na dachu dla ok. 100 widzów. Na elewacji budynku ma być zamontowany wielki ekran multimedialny, na którym wyświetlane będą transmisje wydarzeń kulturalnych.

Projekt przewiduje też modernizację użytkowanej części gmachu, w której mają siedziby Filharmonia Lubelska i Teatr Muzyczny, a także budowę placu i podziemnego parkingu przed budynkiem. Inwestycja ma być zakończona w 2015 r.

Budowa zaplanowanego z gigantycznym rozmachem teatru w Lublinie rozpoczęła się w 1974 r. Dotychczas zdołano ukończyć tylko jego część, która obecnie wymaga modernizacji. (PAP)

kop/ jra/