Oferty na budowę terminalu złożyły oprócz firmy Skanska także: konsorcjum Porr Polska i Elektrobudowa.

Jak poinformował prezes spółki samorządowej Warmia i Mazury Leszek Krawczyk, po podpisaniu w poniedziałek protokołu o wyborze wykonawcy musi upłynąć 10 dni na uprawomocnienie się decyzji. "Jeśli żadna z odrzuconych firm nie złoży odwołania, to decyzja o wyborze uprawomocni się i Skanska może wejść na plac budowy" - wyjaśnił.

Dodał, że Skanska w ofercie deklarowała, iż chce zbudować terminal do 30 września 2015 roku, udzielając 120-miesięcznej gwarancji. Firma chce zrealizować tę inwestycję za 60,6 mln zł.

Spółka Warmia i Mazury początkowo zamierzała przeznaczyć na budowę terminalu 55 mln 350 tys. zł. Jednak - jak podkreślił Krawczyk - wygospodarowano dodatkowe pieniądze na realizację inwestycji.

Budynek terminalu ma nawiązywać architektonicznie do mazurskiego krajobrazu - ma zawierać motyw odlatujących żurawi, strefę zieleni oraz małe lustra wody. Projekt autorstwa architekta z Olsztyna Tomasza Lelli ze Studia Form Architektonicznych wybrano z 65 nadesłanych propozycji.

Koncepcja terminalu zakłada, że początkowo obsłuży on 300 tys. pasażerów rocznie, a po ewentualnej rozbudowie - 500 tys. Budynek będzie podzielony na kilka stref: przylotów, odlotów, VIP, ogólną, strefę dla personelu terminalu oraz zespół pomieszczeń technicznych.

Koszt budowy lotniska szacowany jest na 200 mln zł; unijne dofinansowanie ma wynieść do 76 proc.

Lotnisko w Szymanach powstanie w miejscu dawnego lotniska wojskowego. Przed i w czasie II wojny światowej korzystało z niego lotnictwo niemieckie, a po jej zakończeniu - polskie lotnictwo wojskowe. Od 1996 r. na mocy decyzji ministra obrony narodowej służyło potrzebom lotnictwa cywilnego. W latach 1998-2003 Port Lotniczy Szymany obsługiwał ruch samolotów pasażerskich, a liczba operacji lotniczych wahała się od 180 do 928 rocznie. Obecnie lotnisko nie prowadzi regularnych połączeń lotniczych. (PAP)