Pierwszy etap inwestycji potrwa około 2 miesięcy i ma się zakończyć w maju br.

PKP informuje, że miejsca gdzie będą prowadzone prace będą wyłączone z użytkowania m.in. środek hali głównej warszawskiego dworca. Ta część pozostanie niedostępna dla podróżnych aż do zakończenia inwestycji. Wykonawca będzie realizował tam także prace związane z budową antresoli. "Prace prowadzone w galeriach na żadnym etapie inwestycji nie będą wymagały zawieszenia ruchu pasażerskiego w tej części dworca" - podkreślono w komunikacie.

Zmiany czekają na podróżnych również w remontowanych galeriach podziemnych – zachodniej, północnej oraz w przejściu do Warszawskiej Kolei Dojazdowej(WKD). Z użytku wyłączone zostaną też jedne ze schodów, prowadzące na perony WKD.

Projekt estetyzacji Dworca Centralnego zakłada zmiany w aranżacji obiektu. Największą zmianą na Dworcu Centralnym będzie nowa aranżacja hali głównej. Z hali znikną stojące obecnie na jej środku szklane punkty usługowe, a nowe lokale o charakterze komercyjnym pojawią się pod ścianami. Środek hali ma być pusty. W hali powstanie również antresola, na którą będzie można dotrzeć schodami ruchomymi. Jak podkreśla PKP dzięki takiej zmianie podróżni zyskają dodatkową przestrzeń do oczekiwania na pociąg.

Zmiany czekają także nieremontowaną dotychczas podziemną część Dworca Centralnego. I tak galeria zachodnia wraz z dojściem do stacji WKD Śródmieście i część galerii północnej, zostaną dostosowane do pozostałych wyremontowanych już galerii podziemnych. Dodatkowo, lokale na galerii zachodniej zostaną przeniesione na jedną stronę, co pozwoli na uzyskanie większej przestrzeni w podziemnych korytarzach.

O wszystkich zmianach na Dworcu Centralnym będą informować specjalne oznaczenia i ulotki. Pomocą podróżnym służyć będą również mobilni informatorzy, którzy będą obecni na dworcu w pierwszych dniach inwestycji oraz na każdym kolejnym etapie estetyzacji. Podróżni będą też mogli skorzystać z pomocy ochrony dworca, dostępnej pod numerem telefonu: (22)
474 13 13.

Cała inwestycja zakończy się w IV kwartale br. Jej koszt wyniesie 19,5 mln zł.(PAP)