Do programu przystąpiły: Pcim, Skawina, Szerzyny i Zakliczyn z woj. małopolskiego oraz gminy Kuźnia Raciborska i Ujsoły z woj. śląskiego.

Podczas spotkania poinformowano również, że powstanie Narodowy Instytut Urbanistyki i Architektury, który ma wspomagać program Mieszkanie plus. Będzie to efektem porozumienia podpisanego w środę w Krakowie przez Krajowy Zasób Nieruchomości z krakowskim Instytutem Rozwoju Miast i warszawskim Instytutem Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa. Porozumienie, którego stroną jest Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, dotyczy prowadzenia działalności badawczej w obszarach związanych z realizacją rządowego programu Mieszkanie plus.

"Dzisiejsze spotkanie to jedno z wielu spotkań, pan wiceminister Tomasz Żuchowski praktycznie kilka razy w tygodniu w różnych regionach kraju przybliża zapisy, możliwości ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, możliwości realizacji wielkiego programu mieszkaniowego Mieszkanie plus, który może być dzięki tejże ustawie realizowany" – powiedział Adamczyk.

Jak podkreślił, "ustawa jest bardzo obszerna i wpisano w nią wiele instrumentów, które mogą i są już praktycznie wykorzystywane dla celów realizacji polityki mieszkaniowej państwa". "To są propozycje skierowane do biznesu, do samorządu i do indywidualnych inwestorów. Naszym celem jest likwidacja deficytu mieszkaniowego 900 tys. mieszkań, którą chcemy przeprowadzić w najbliższym 10-leciu" – powiedział minister.

Jak dodał, "deficyt ten będzie likwidowany przede wszystkim w tej grupie społecznej, której dochody są zbyt wysokie, aby objąć mieszkanie komunalne, ale zbyt niskie, aby osiągnąć możliwości kredytowe i pozwolić sobie na zakup mieszkania czy też domu na wolnym rynku".

"Realizacja inwestycji mieszkaniowych na wynajem z dojściem do własności spotyka się z bardzo dobrym odbiorem (…). Dzisiaj podpisujemy listy intencyjne i porozumienia z samorządami, wczoraj podpisaliśmy porozumienia z Pocztą Polską i PKP SA. To już kilkaset nieruchomości, to już wiele lokalizacji na terenie całego kraju. Te listy intencyjne i porozumienia z samorządami podpisywane każdego dnia uznajemy jako początek realizacji w Polsce tych inwestycji mieszkaniowych, które realizowane są w oparciu o zapisy ustawy o KZN" – podkreślił min. Adamczyk.

Minister uczestniczył w środę w Krakowie w konferencji "Krajowy Zasób Nieruchomości oraz inne inicjatywy legislacyjne Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa", odbywającej się w ramach krajowych konsultacji.

"Bardzo się cieszę, że doszło dziś do spotkania z samorządami, ponieważ jest to okazja, by samorządowcy mogli gruntownie poznać program związany z KZN i wszystkimi działaniami, jakie będą mogli podejmować po to, aby powstawały nowe mieszkania" – powiedział wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Ustawa o KZN weszła w życie 11 września br. Dzięki niej powstał tzw. bank ziemi, do którego zostaną włączone grunty gminne oraz Skarbu Państwa. To na nich będą budowane mieszkania o atrakcyjnym czynszu w formule najmu lub najmu z opcją dojścia do własności.

Zakłada się, że pierwsze budynki mieszkalne w programie Mieszkanie plus na gruntach skarbu państwa włączonych do KZN powstaną w 2019 roku, ale nie wyklucza się możliwości wcześniejszej realizacji. Obok domów wielorodzinnych w ramach Mieszkania plus powstawać mają także domy jednorodzinne.

We wtorek w Łomży podpisano list intencyjny dotyczący budowy 115 lokali o atrakcyjnym czynszu na wynajem w ramach programu Mieszkania plus. Była to pierwsza umowa w Polsce podpisana na podstawie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

Również we wtorek podpisano umowy, które pozwolą KZN kupić nieruchomości Poczty Polskiej i PKP SA - po wycenie rzeczoznawcy, bez przetargów - na potrzeby programu Mieszkanie plus. Poczta Polska przekazała do dyspozycji KZN 208 nieruchomości, a PKP SA 130 nieruchomości w 58 miastach. (PAP)

autor: Anna Pasek

edytor: Jacek Ensztein