W środę Zakład Utylizacyjny w Gdańsku Szadółkach poinformował, że podpisał umowę na budowę hermetycznej kompostowni. "Zaprojektowaniem i budową obiektu zajmie się konsorcjum firm w składzie: AQUACOMS, EKONOVA oraz EKO TECH” - poinformowano.

Przedstawiciel konsorcjum, prezes AQUACOMS Paweł Wolski zapewnił, że „proces kompostowania będzie przebiegał w kontrolowanych, hermetycznych warunkach (...). Jesteśmy świadomi, jak ważne jest to przedsięwzięcie dla okolicznych mieszkańców”. Zaznaczył, że zamawiający (zakład utylizacyjny i miasto – PAP) „położył na to w zamówieniu bardzo duży nacisk”.

Nowa kompostownia powstanie w miejscu zlikwidowanego placu dojrzewania kompostu. Obiekt będzie składał się z hali przyjęcia odpadów, 16 żelbetowych komór, hali dojrzewania kompostu oraz systemu biofiltrów oczyszczających powietrze wydobywające się z instalacji. Zakład zapewnia, że dzięki inwestycji proces kompostowania odpadów organicznych niemal w całości będzie prowadzony w zamknięciu, pod kontrolą, bez uciążliwych zapachów.

Do tej pory kompost dojrzewał na wydzielonym na terenie firmy placu, a odór unoszący się wokół zakładu czuć było nawet w promieniu ok. 4-5 km, w Gdańsku i w gminie Kolbudy.

Zgodnie z umową wykonawca ma sześć miesięcy na zaprojektowanie obiektu. Prace budowlane mają rozpocząć się najpóźniej w maju przyszłego roku. Kompostownia ma być gotowa na początku 2019 roku.

Rzeczniczka Zakładu Utylizacyjnego Iwona Bolt poinformowała, że na budowę kompostowni firma planuje wydać ok. 39,5 mln zł netto. Trwają starania o pozyskanie dofinansowania z UE na ten cel. "Jeśli nawet zakład nie otrzyma dofinansowania, to kompostownia i tak powstanie, bo jest to priorytetowa inwestycja” - zapewniła.

Prezes Zakładu Utylizacyjnego Michał Dzioba zwrócił uwagę, że nowa kompostownia pozwoli zwiększyć moce przerobowe zakładu z 80 do 120 tys. ton odpadów biodegradowalnych rocznie. Powołując się na statystyki swojej firmy podał, że „mieszkańcy coraz uważniej segregują odpady bio, ale też więcej ich produkują”.

„Chcemy zwiększyć odzysk tego wartościowego surowca organicznego i w postaci kompostu zwracać go naturze, co jest zgodne z realizowaną przez nas strategią przekształcania zakładu w nowoczesne centrum odzysku i recyklingu” – dodał. Zgodnie z podpisaną umową, nowa kompostownia ma też umożliwić docelowo produkcję nawozu organicznego.

Zakład Utylizacyjny poinformował, że wybrane w przetargu konsorcjum firm: AQUACOMS, EKONOVA oraz EKO TECH „ma bogate doświadczenie m.in. w realizacji inwestycji infrastrukturalnych w obszarze ochrony środowiska, takich jak oczyszczalnie ścieków, stacje uzdatniania wody i zakłady zagospodarowania odpadów.

Wiosną br. zakład informował, że do Szadółek dziennie trafia ok. 800 ton odpadów, z czego połowa to tzw. odpady biodegradowalne. Na 2019 r. w zakładzie w Gdańsku Szadółkach planowana jest kolejna rozbudowa systemu odgazowania składowiska, a na 2020 - budowa spalarni odpadów. (PAP)