Badanie, czy duże sieci handlowe przestrzegają zasad współpracy i nie wykorzystują swojej pozycji na rynku wobec mniejszych kontrahentów to jeden z głównych obszarów działań UOKiK-u. W praktyce często okazuje się, że przedsiębiorcy dopuszczają się niedozwolonych praktyk. Podczas przygotowywania ostatnich raportów rynkowych ujawniły się kolejne nieprawidłowości w dwóch obszarach. Pierwszy z nich dotyczył uzyskiwania tzw. rabatów retrospektywnych, które przyznawano mimo braku spełnienia określonych warunków. W tym obszarze urząd zadecydował o postawieniu zarzutów SCA PR Polska (Intermarche). Jak wskazano w komunikacie urzędu, sieć miała obciążać swoich dostawców dodatkowymi rabatami, których nie przewidziano w pierwotnej formie umowy. Warunki sprzedaży podpisywano z opóźnieniem, przez co kontrahenci pozostawali w stanie niepewności co do warunków dostaw wraz z początkiem roku.

Czytaj: UOKiK coraz surowszy dla nadużywających przewagi wobec słabszych >>

Czytaj w LEX: Dochodzenie roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji >

- Sytuacja, w której dostawcy produktów rolno-spożywczych przez kilka miesięcy nie wiedzą, na jakich warunkach sprzedają swoje towary sieci, jest absolutnie nieakceptowalna i stanowi nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej. Podobnie jest w przypadku zmiany warunków rabatowania zmniejszającej dochody dostawców. Obie praktyki nie pozwalają dostawcom na planowanie prowadzonej działalności gospodarczej i zarządzanie rentownością. Poważnie też zaburzają relacje handlowe, które powinny opierać się na uczciwości, transparentności i partnerstwie - mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Czytaj w LEX: Podmiotowy zakres zastosowania ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi - analiza krytyczna >

Drugi obszar nieprawidłowości dotyczy żądania dodatkowych opłat od dostawców za usługę rozwożenia towarów do placówek sklepowych z magazynu centralnego. W latach 2020-2021 sieć miała nadmiernie obciążać kontrahentów dodatkowymi kosztami, zwłaszcza w obszarze dostarczania produktów do poszczególnych marketów.

Działania obu sieci będą teraz analizowane przez urząd. Jeśli zarzuty o wykorzystywaniu przewagi kontraktowej się potwierdzą, UOKiK będzie mógł nałożyć na nich karę nawet w wysokości 3 proc. rocznego obrotu.

Czytaj też: Nadużywanie pozycji dominującej w orzecznictwie Sądu Najwyższego - przegląd orzecznictwa >>>