Nowi mieszkańcy płockiego ogrodu to półtoraroczny samiec tygrysa syberyjskiego, który trafił tam z zoo w Amersfoort w Holandii oraz półtoraroczna samica pantery śnieżnej przekazana przez zoo w Zurichu w Szwajcarii. Po pewnym czasie, gdyż takie są wymogi, dołączą do nich partnerzy, wyznaczeni przez europejskiego koordynatora hodowli obu gatunków.

Tygrys syberyjski i pantera śnieżna zamieszkały w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku na oddzielnych wybiegach o łącznej powierzchni ponad 1 tys. m kw., wybudowanych u podnóża wznoszącej się tam skarpy. Oddzielone ogrodzeniem o wysokości 4 metrów z wkomponowanymi szybami wybiegi zaaranżowano w taki sposób, by jak najwierniej przypominały naturalne środowisko obu gatunków drapieżnych kotów – w przypadku tygrysa syberyjskiego to krajobraz leśny, a w przypadku panter śnieżnych to krajobraz górski. Częścią wybiegów są pawilony dla zwierząt.

Oba wybiegi zostały otwarte w czwartek. Ich budowa trwała od kwietnia tego roku. Koszt inwestycji wyniósł ok. 1 mln zł i został sfinansowany po połowie ze środków unijnych i dotacji płockiego urzędu miasta. Transport zwierząt sfinansował PKN Orlen.

„Dzięki funduszom europejskim i wsparciu samorządu spełniamy marzenia płocczan i turystów, którzy odwiedzają nasze zoo, zwłaszcza dzieci. Na razie na wybiegach zamieszkały jeden tygrys syberyjski i jedna pantera śnieżna. Wynika to stąd, że zgodnie z zaleceniami hodowlanymi do nowego miejsca pobytu zwierzęta przywożone są pojedynczo, w pewnych odstępach czasu” - powiedział dyrektor płockiego ogrodu Krzysztof Kelman.

Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu do tamtejszego zoo przyjedzie z jednego z ogrodów w Wlk. Brytanii samiec pantery śnieżnej, a w przyszłym roku samica tygrysa syberyjskiego.

Kelman podkreślił, że wybiegi dla obu gatunków drapieżnych kotów powstały w ramach nowo utworzonej, zimowej ścieżki zwiedzania zoo. Trasa ta obejmuje w sumie 13 ekspozycji, w tym m.in. wybiegi dla reniferów oraz żurawi mandżurskich, także gatunków zagrożonych wyginięciem.

„To przepięknie położony ogród zoologiczny, na nadwiślańskiej skarpie. Do tej pory było to miejsce odwiedzane przez płocczan i turystów od wiosny do jesieni. W tej chwili nasze zoo zyskuje specjalną ekspozycję zimową, ze wspaniałymi, przestronnymi wybiegami dla tygrysów syberyjskich i panter śnieżnych (...). Myślę, że to niezwykła atrakcja dla zwiedzających, zwłaszcza najmłodszych” – podkreślił prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Przyznał, że kolejne inwestycje w płockim zoo, w tym ewentualne powiększenie ogrodu o przyległe tereny o powierzchni ok. 4 ha, to przede wszystkim kwestia środków finansowych, którymi będzie dysponował budżet miasta.

Pantery śnieżne (Panthera uncia) zamieszkują na wolności Azję Środkową, Himalaje i Wyżynę Tybetańską. W warunkach naturalnych żyje ok. 5 tys. tych zwierząt. To koty z charakterystyczną cętkowaną w kształcie rozet sierścią mierzące wraz z długim ogonem do 2 metrów i ważące ok. 70 kg. Z kolei tygrysy syberyjskie (Panthera tigris altaica) to największe ze wszystkich tygrysów. Żyją w Rosji we wschodniej Syberii, w tym w regionie granicznym z Chinami. Liczebność gatunku na wolności szacuje się na ok. 300 sztuk. Tygrys ten osiąga długość ciała razem z ogonem do 3 metrów i wagę nawet do 300 kg w przypadku samców. Ich sierść posiada charakterystyczne pręgi. Oba gatunki są zagrożone wyginięciem, do czego przyczyniło się kłusownictwo.

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku został założony w 1951 r. Ma powierzchnię ok. 15 ha. Mieszka tam 3 964 zwierząt z 312 gatunków, w tym wielu rzadkich. Placówka posiada jeden z największych w kraju pawilonów dydaktyczno-naukowych, w którym znajduje się ekspozycja gadów i płazów, a także aranżacja lasu tropikalnego z oryginalną, egzotyczną roślinnością. Od 2002 r. płockie zoo należy do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych. W ciągu roku ogród odwiedza ok. 250 tys. osób. (PAP)