W papierni kończy się rozruch i za klika dni ruszy normalna produkcja - powiedział PAP w czwartek prezes spółki Apis, która kupiła papiernię Skolwin, Piotr Bloch. Początkowo zakład będzie produkował miesięcznie 6 tys. ton papieru, a za dwa miesiące jego produkcja osiągnie poziom 8 tys. ton w miesiącu - dodał Bloch.

Połowa produkcji ze szczecińskiej fabryki trafi za granicę, a druga jej część na potrzeby własne spółki, zajmującej się wytwarzaniem tektury falistej i opakowań tekturowych.

Firma na razie planuje produkować papier w Szczecinie przez 10-15 lat - powiedział Bloch. Jak zaznaczył jednak, możliwe jest kontynuowanie produkcji. Wszystko zależy od koniunktury, a ta pomimo drobnych spadków jest bardzo dobra - dodał Bloch.

W papierni pracuje 90 osób. Połowa pracowników zakładu to osoby, które pracowały w dawnej papierni i znają technologię produkcji papieru - powiedział prezes. Jak dodał, po modernizacji zakładu udało się także wykorzystać część z jego dawnego wyposażenia.

Spółka Apis kupiła papiernię w 2012 r. Zakup i modernizacja zakładu kosztowały 60 mln zł. Rewitalizację papierni wsparły środki unijne pochodzące z inicjatywy Jessica.

Zakład uruchomiono w niemieckim Szczecinie na początku dwudziestego wieku. Po zniszczeniach wojennych papiernię odbudowano i wznowiono w niej produkcję. W 2007 r. zakład zlikwidowano. (PAP)