„Z naszych obserwacji wynika, że w gniazdach zaczęło się już klucie. Liczymy, że niektóre z pozostałych też będą zasiedlone. Wyniki lęgów poznamy do końca czerwca br. po obrączkowaniu młodych rybołowów” - powiedział PAP Michał Bielewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.

Z szacunków RDOŚ wynika, że w poprzednim sezonie w woj. lubuskim lęgi wyprowadziło pięć par rybołowów, w tym trzy na wybudowanych dla nich platformach. Co ciekawe, w całym regionie nie ma już gniazd naturalnych, pozostałe ptaki jako miejsce gniazdowania wybrały konstrukcje słupów linii wysokiego napięcia.

Problem braku odpowiednich siedlisk gniazdowych dotyczy przede wszystkim gatunków wąsko wyspecjalizowanych, do których zalicza się rybołowa. Ten drapieżny ptak odżywia się wyłącznie rybami, co sprawia, że okresie lęgowym musi mieć dostęp do ich obfitych zasobów. Coraz częściej rybołowy nie mogą jednak znaleźć odpowiedniego miejsca na zbudowanie gniazda. Zasiedlają praktycznie tylko bardzo stare, ponad 150-letnie sosny, zlokalizowane w odległości do 1-3 km od terenów łowieckich, czyli zasobnych w ryby jezior, stawów lub rzek o spokojnym nurcie. Na młodszych drzewach buduje się dla ptaków sztuczne gniazda.

Ich budowa w woj. lubuskim jest jednym z elementów projektu związanego z ochroną rybołowów, realizowanego od 2011 roku przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim we współpracy z Lasami Państwowymi. „W latach 2011-2015 w Lubuskiem powstanie łącznie około 50 takich konstrukcji, na specjalnie dobranych drzewach w kilkunastu nadleśnictwach na obszarach dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie i Zielonej Górze. Dotychczas powstały 32 sztuczne gniazda” - powiedział PAP Bielewicz.

W ramach projektu prowadzony jest stały monitoring gniazd i miejsc występowania rybołowów w woj. lubuskim.

Rybołów należy do najbardziej zagrożonych wyginięciem ptaków szponiastych w Polsce. Krajowa populacja tego drapieżnika oscyluje w granicach około 30 par lęgowych, natomiast w województwie lubuskim nie przekracza 5-7 par.

Budowanie sztucznych platform lęgowych i całych gniazd jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych na świecie form aktywnego wspierania dzikich gatunków ptaków. (PAP)