44-letni Chumlong Lemtongthai, który został aresztowany w lipcu 2011 roku, przyznał się do nielegalnego pozyskiwania pozwoleń na polowania i zorganizowanie bezprawnego eksportu 26 rogów.

Skazany opłacał m.in. prostytutki, które miały udawać "łowców trofeów", a następnie uzyskać zezwolenia na udział w polowaniach i wywóz rogów na lukratywny rynek azjatycki. Zezwolenie na polowanie na nosorożce w RPA mogą otrzymać tylko osoby zarejestrowane w odpowiedniej organizacji. Polowania mogą one prowadzić tylko w obecności łowczego, a eksport trofeów jest ograniczony i kontrolowany.

Bezprecedensowy wyrok wydany przez sąd w Johannesburgu stanowi przejaw rosnącego zaniepokojenia władz masowym przemytem rogów nosorożców. Spodziewane jest odwołanie od wyroku, ale i tak uważa się, że jest to triumf w walce z kłusownikami.

Prawie 500 nosorożców zabito w RPA od początku 2012 roku dla ich rogów. Sproszkowane rogi tych zwierząt sprzedawane są jako afrodyzjak na czarnym rynku w krajach Azji Południowo-Wschodniej.