Sąd podtrzymał decyzje o zastosowaniu wobec Petera Willcoxa (USA) i Camili Speziale (Argentyna) - podobnie jak wobec pozostałych członków załogi statku "Arctic Sunrise" - dwumiesięcznego aresztu jako środka zapobiegawczego. Ich adwokaci wnioskowali o zamianę aresztu na kaucje w wysokości 1 mln rubli (około 31 tys. dolarów).

60-letni Willcox, kapitan zatrzymanego na Morzu Barentsa statku "Arctic Sunrise", jest jednym z najbardziej znanych działaczy Greenpeace'u. To właśnie on był też kapitanem statku flagowego tej organizacji "Rainbow Warrior", który w lipcu 1985 roku został zatopiony w Auckland, w Nowej Zelandii, przez francuskie siły specjalne. W ten sposób rząd Francji udaremnił protesty ekologów przeciwko francuskim próbom nuklearnym na Pacyfiku.
Podczas poniedziałkowej rozprawy wyszło na jaw, że Willcox na wniosek Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) został już ukarany grzywną w wysokości 20 tys. rubli za niepodporządkowanie się poleceniom straży przybrzeżnej Rosji.

W ubiegłym tygodniu murmański sąd odrzucił apelacje dwóch obywateli Wielkiej Brytanii i czworga - Federacji Rosyjskiej.

Po proteście na Morzu Barentsa aresztowano łącznie 30 osób, w tym 26 cudzoziemców pochodzących z 18 krajów. Wśród nich jest Polak, 36-letni pracownik Uniwersytetu Gdańskiego Tomasz Dziemiańczuk.

18 września, operując z pokładu pływającego pod holenderską banderą "Arctic Sunrise", działacze Greenpeace'u usiłowali wdrapać się na należącą do koncernu paliwowego Gazprom platformę wiertniczą Prirazłomnaja na Morzu Barentsa, aby zaprotestować przeciwko wydobywaniu ropy naftowej w Arktyce. Interweniowała straż przybrzeżna Federalnej Służby Bezpieczeństwa, która następnego dnia zatrzymała, a później odholowała statek do Murmańska.

Wszystkim aresztowanym ekologom Komitet Śledczy FR postawił zarzut piractwa. Grozi im za to od 10 do 15 lat więzienia.

Kapitan "Arctic Sunrise" kategorycznie odrzucił te oskarżenia. "Od 40 lat zajmuję się ochroną środowiska naturalnego. Nikt nigdy nie zarzucił mi, że uciekam się do przemocy lub że robię coś dla osobistych korzyści" - oświadczył Willcox w poniedziałek przed sądem.