Płochocki podkreślił, że "chętni powinni rozpocząć przygotowania już dzisiaj, styczeń to ostatnia okazja na dopłatę". "Należy już dzisiaj znaleźć lokale, które kwalifikują się do dopłaty na interesującym nas obszarze, sprawdzić swoją zdolność kredytową, ustalić wszystkie szczegóły ze sprzedającym i z bankiem, tak aby mieć komplet dokumentów przed Nowym Rokiem" – dodał.

Zdaniem dyrektora "szybkość złożenia wniosku jest szczególnie istotna, ponieważ zainteresowanie programem było ogromne za każdym razem, kiedy był otwierany nabór wniosków, a chętnych do skorzystania z ostatniej już puli z pewnością nie zabraknie".

Przypomniał, że o zakwalifikowaniu się do programu MdM decyduje kolejność złożenia wniosków. "Rozpoczęcie przygotowań w styczniu z pewnością zdyskwalifikuje nas z udziału w programie. Jeżeli już uda nam się dopełnić formalności i nie zabraknie dla nas środków, to o wysokości dopłaty, jaką otrzymamy zadecyduje to, czy mamy dzieci oraz metraż nieruchomości, którą chcemy nabyć" - tłumaczył.

Zaznaczył, że nie wszystkie mieszkania kwalifikują się do dopłat – mieszkanie musi mieć maksymalnie 75 m kw. (85 m kw. dla rodzin z trójką dzieci), a dom do 100 m kw. (110 m kw. dla rodzin z trójką dzieci).

"Istotna jest także cena metra kwadratowego, która nie może przekroczyć limitu określonego dla danego obszaru. Limity są wyższe dla lokali z rynku pierwotnego, dlatego warto skorzystać z oferty przygotowanej przez deweloperów, która odpowiada wymogom MdM" - zauważył.

Płochocki ubolewa, że "pomimo ogromnej popularności, na razie nie zanosi się na to, aby program miał być przedłużony". "Jego miejsce ma zająć nowy rządowy projekt Indywidualnych Kont Mieszkaniowych – niestety pierwsze wypłaty z tego programu nie zaczną się wcześniej niż w 2023 r. Oznacza to, że osoby, które nie mają obecnie wymaganej zdolności kredytowej lub nie zdążą skompletować wymaganych dokumentów, nie będą mogły skorzystać ze wsparcia" - stwierdził.

"Biorąc pod uwagę wnioski, które zostały złożone od początku trwania programu do 30 września 2017 roku zawartych zostało 97 tys. 590 umów kredytowych. Wartość dofinansowania, które zostało udzielone w ramach podpisanych umów wyniosła 2,5 mld zł" - powiedział.

Wyraził przekonanie, że "przedłużenie programu Mieszkanie dla Młodych spotkałoby się z entuzjastycznym przyjęciem przez wiele osób i rodzin, które skorzystałyby z programu". "Cały czas apelujemy do rządu o przedłużenie programu MdM do czasu pierwszych wypłat z programu Indywidualnych Kont Mieszkaniowych" – podsumował. (PAP)

autor: Katarzyna Fiuk oraz Mariusz Polit

edytor: Anna Mackiewicz