Przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu Leonard Palka poinformował w czwartek PAP, że sprzedaż cementu w kwietniu br. spadła o 24,5 proc. wobec kwietnia 2012 r. i wyniosła 1 mln 155 tys. ton. Od stycznia do kwietnia br. cementownie w Polsce sprzedały 2 mln 757,4 tys. ton. To oznacza spadek o 31,6 proc. wobec tego samego okresu rok wcześniej.

Z szacunków Stowarzyszenia wynika, że produkcja cementu w kwietniu spadła o 33,8 proc. do 1 mln 36,3 tys. ton, a od stycznia do kwietnia - o 33,5 proc. do 2 mln 687 tys. zł.

Przewodniczący SPC ocenił, że w Polsce brakuje dużych projektów infrastrukturalnych. "Obserwujemy spowolnienie gospodarcze w inwestycjach, do realizacji których potrzebny jest cement" - powiedział. Do spadku sprzedaży tego surowca przyczyniła się w tym roku również ostra i długa zima.

Według niego w drugiej połowie roku powinniśmy obserwować sygnały ożywienia w tej branży. "Wyniki za maj również nie będą napawać optymizmem. Sześć dodatkowych wolnych dni w maju będzie wyłączonych ze sprzedaży. Dopiero wyniki za czerwiec i lipiec pokażą, czy możemy liczyć na poprawę sytuacji w tym sektorze" - wyjaśnił.

Cement jest wykorzystywany w inwestycjach infrastrukturalnych, w tym w budowie dróg, mostów, a także domów czy mieszkań. "Zużycie cementu pokazuje tempo rozwoju budownictwa w Polsce" - powiedział Palka.
Impulsem do poprawy sytuacji w tym sektorze - w jego ocenie - będą fundusze unijne na lata 2014-2020.

W Polsce działa 13 zakładów cementowych, należących do 9 międzynarodowych grup.