Program "Rzetelna Firma", skupia firmy kierujące się kodeksem etycznym w zakresie uczciwości, rzetelności i wiarygodności prowadzonego biznesu. Program prowadzony jest pod patronatem Krajowego Rejestru Długów. 
Z badania przeprowadzonego w lipcu i sierpniu br. na grupie 400 firm z różnych branż oraz różnej wielkości wynika, że 17,8 proc. z nich nie zgodziło się ze stwierdzeniem: „polscy przedsiębiorcy są uczciwi”. Jednak - jak wskazują autorzy badania - mimo własnych przekonań przedsiębiorcy czują się traktowani jak oszuści. 
"37 proc, z nich często spotyka się z sytuacją, że państwo, a więc zarówno władza ustawodawcza, rząd, jak i urzędnicy, traktuje ich jak oszustów. Podobny odsetek przyznał, że takie sytuacje zdarzają im się od czasu do czasu, a 19,1 proc. rzadko. Jedynie 6,4 proc. badanych nigdy nie miało poczucia, że ktoś traktuje ich z góry jak oszusta" - czytamy w podsumowaniu badania. 
"Przedsiębiorcy często podkreślają, że nie czują się traktowani przez urzędników jak równorzędni partnerzy. Mają wrażenie, że państwo im nie ufa, a ta atmosfera nieufności przekłada się na trudności w prowadzeniu biznesu" - skomentował wyniki prezes Rzetelnej Firmy Waldemar Sokołowski. 
"Z naszego badania wynika, że 35 proc. przedsiębiorców musiało udowadniać urzędnikom własną wiarygodność mimo, że nie było podstaw ku temu, by w nią wątpić. Dla porównania, jedynie 9 proc. nigdy nie miało takiego doświadczenia" - dodał. 
Wyniki badania wskazują ponadto, że przedsiębiorcy mają do czynienia z realnymi wymiarami braku zaufania ze strony urzędników. Dwóch na trzech właścicieli firm zadeklarowało bowiem, że w ciągu ostatniego roku prowadzenia działalności gospodarczej dostało wezwanie do urzędu. "Przedsiębiorcy bardzo często zmuszani są do każdorazowego udawadniania swojej racji, co zajmuje im czas, który mogliby poświęcić na rozwój biznesu" - wskazali autorzy badania.
Z kolei co trzecia ankietowana firma była kontrolowana mimo, że nie było ku temu żadnych podstaw. 29 proc. przedsiębiorców otrzymało niekorzystną decyzję z urzędu, z czego aż 76,3 proc. nie zgodziło się z nią i próbowała doprowadzić do zmiany decyzji. Z tej grupy 25,2 proc. przedsiębiorców udało się rozwiązać sytuację sporną na swoją korzyść. 
"Przedsiębiorcy narzekają na nieprzejrzyste i złożone prawo, ale też zbyt częste kontrole z urzędów, biurokrację oraz wezwanie do składania wyjaśnień bezpośrednio w urzędach. Dla właścicieli mikro, małych i średnich firm, którzy w swoich organizacjach często odpowiadają za wiele różnych aspektów, konieczność zajmowania się tymi sprawami oznacza utratę zysków" - podkreśla Sokołowski. 
"Nasze badanie potwierdziło przypuszczenie, że przedsiębiorcy odczuwają brak zaufania ze strony państwa, ale też sami nie ufają urzędom ani urzędnikom. Ta obustronna atmosfera nieufności odbija się niekorzystanie na kondycji polskiej gospodarki i jest istotnym hamulcem w jej rozwoju" - dodał. 
We wtorek w Warszawie odbędzie się IV Kongres Rzetelnych Firm, którego tematyką ma być brak zaufania państwa do przedsiębiorców.