Konkurs ruszył w poniedziałek, w Dzień Ojca. Punktowane będą w nim rozwiązania zarówno sprzyjające przyjaznej atmosferze wobec osób mających dzieci, a także te w konkretny sposób ułatwiające łączenie pracy z życiem rodzinnym. Jednym z nich jest uelastycznienie czasu pracy.

"56 proc. pracowników wskazuje, że elastyczna organizacja czasu pracy jest dla nich najważniejsza z punktu widzenia łączenia ról zawodowych i rodzinnych" - powiedziała w poniedziałek dziennikarzom sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka.

Jak zaznaczyła, sztywność czasu pracy jest w Polsce problemem; pod tym względem nie wypadamy najlepiej na tle innych krajów europejskich.

"Chodzi o to, żeby upowszechniać rozwiązania, które są korzystne dla pracowników, a także - na dłuższą metę - korzystne również dla firm" - podkreśliła.

Konkurs ma też na celu promowanie urlopów rodzicielskich dla ojców - stąd jego start w Dniu Ojca - a także m.in. upowszechniać rozwiązania ułatwiające powroty z urlopów macierzyńskich.

Wóycicka dodała, że z rozmów z pracodawcami wynika, iż "docenianie rodzicielstwa pracowników i szukanie rozwiązań ułatwiających im pracę skutkuje ich większą lojalnością, zaangażowaniem, przewidywalnością i możliwością planowania pracy". Prorodzinne nastawienie pracodawcy - zaznaczyła - wpływa na zmniejszenie absencji pracowników, szybszy ich powrót do pracy ze zwolnień związanych z opieką nad dzieckiem.

"Chodzi o to, aby ciężar i trudy związane z wychowaniem małego dziecka były rozłożone tak, aby nie wiązały się z jakimś ogromnym stresem, nie powodowały niepokojów pracy związanych ze stabilnością pracy i bezpieczeństwie materialnym" - mówiła Wóycicka.

"Wiele kobiet obawia się, że ciąża może im przeszkodzić w karierze zawodowej. To są rzeczy, które musimy w sobie zmienić" - zaznaczyła.

"Kultura działania przedsiębiorstw jest bardzo ważna z punktu widzenia polityki rodzinnej. Przedsiębiorcy są bardzo istotnym partnerem tej polityki obok rządu, samorządów" - podkreśliła Wóycicka.

Minister dodała też, że konkurs jest tylko jednym z elementów polityki prorodzinnej głowy państwa. Kancelaria Prezydenta równocześnie przygotowuje m.in. ustawę rodzinną, która wprowadza elastyczność w wykorzystaniu urlopów rodzicielskich oraz zmiany dotyczące elastycznej organizacji czasu pracy sprzyjającej godzeniu ról rodzinnych i zawodowych. Kancelaria pracuje też nad zmianą ulgi podatkowej na dzieci, tak żeby docierała do wszystkich rodzin wielodzietnych.

Do konkursu "Dobry Klimat dla Rodziny" pracodawcy mogą zgłaszać się sami, mogą ich też zgłaszać pracownicy lub związki zawodowe. Konkurs rozpisano w trzech kategoriach przedsiębiorstw pierwszej - zatrudniających do 49 pracowników; drugiej - od 50 do 249 pracowników i trzeciej - powyżej 250 pracowników. Wszystkie szczegóły i formularze zgłoszeniowe są dostępne na stornie internetowej prezydenta.

W kapitule konkursu zasiadają oprócz Wóycickiej też przedstawiciele pracodawców, m.in. prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz, współwłaścicielka firmy kosmetycznej Irena Eris i główny ekonomista PricewaterhouseCoopers Witold Orłowski. (PAP)